28.02.2019, 00:00

Až tri percentá sa dajú darovať z dane

Viete, že zo svojich daní môžete darovať až tri percentá? Stačí si vybrať neziskovú organizáciu s predmetom podnikania, ktorý je vám blízky, a spĺňať základné podmienky. Všetky podrobnosti vysvetľuje Katarína Balogová, riaditeľka pre oblasť daní v spoločnosti Accace.

Až tri percentá sa dajú darovať z dane
Zdroj: Pavol Funtál

Spôsob darovania pri fyzických osobách
Fyzické osoby môžu darovať zo svojej dane podiel až do výšky troch percent, ak sa v minulom roku venovali dobrovoľníckej činnosti minimálne 40 hodín. Musia to však doložiť písomným potvrdením o dobrovoľníckej činnosti, ktoré si vyžiadajú od konkrétnej organizácie. Uvedené tri percentá môžete darovať len jednému prijímateľovi, pričom podiel zaplatenej dane musí dosiahnuť sumu najmenej tri eurá.

Počet prijímateľov
Ak si vyberiete nejakú organizáciu, dbajte na to, aby bola uvedená v zozname prijímateľov. Kompletný zoznam nájdete na webovej stránke Notárskej komory. Počet týchto organizácií z roka na rok stúpa. V roku 2015 sa sa do zoznamu prijímateľov zapísalo 12 600 darcov. Minuloročné výsledky zaznamenali nárast až o dvetisíc organizácií. Nezabúdajte, že potrebný počet odpracovaných hodín si môžete pri dobrovoľníckej práci rozložiť aj do viacerých organizácií.

Potrebné dokumenty
Keď ste v roku 2018 ako dobrovoľník odpracovali aspoň spomínaných 40 hodín a máte v rukách aj potvrdenie o tejto práci, musíte dodržať nasledujúci postup. Vyplnené daňové priznanie spolu s priloženým potvrdením o dobrovoľníckej činnosti doručíte daňovému úradu. Pozor, musíte stihnúť do 30. apríla.


Samostatné daňové priznanie
Ak fyzická osoba nepožiadala zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a daňové priznanie si podáva sama, vyhlásenie na poukázanie podielu zaplatenej dane je súčasťou tlačiva daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ A alebo typ B. Kolónka sa nachádza konkrétne v VIII. oddiele v type A a v XII. oddiele v type B.

Podmienky pre prijímateľa
Podiel zaplatenej dane možno poskytnúť prijímateľovi, ktorým je občianske združenie, nadácia, neinvestičný fond, nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti, organizácia s medzinárodným prvkom, Slovenský Červený kríž, subjekty výskumu a vývoja, Fond rozvoja odborného vzdelávania prípravy. Všetky organizácie sa, samozrejme, musia nachádzať na aktuálnom zozname prijímateľov Notárskej komory. Organizácia môže finančné prostriedky použiť len na účely, ktoré sú predmetom činnosti.

Spôsob poukázania – právnické osoby
Právnická osoba môže poukázať podiel zaplatenej dane do výšky jedného percenta, respektíve dvoch percent, aj viacerým prijímateľom. Minimálna výška v prospech jednej organizácie je osem eur. Stačí, ak v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby za rok 2018 v VI. časti vyplní údaje o vybranom prijímateľovi zo zoznamu prijímateľov platného na rok 2019.

Firma bez nedoplatku
Podmienkou na poukázanie podielu dane zo strany právnickej osoby je, že do 15 dní po uplynutí lehoty na podanie priznania nesmie mať nedoplatok vyšší ako päť eur. Na to, aby sa jedno percento z daní spoločností presunulo zo štát

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.