03.03.2019, 18:00

Viete si vyplniť daňové priznanie, ak ste pracovali u zamestnávateľa na dohodu? Inšpirujte sa

Možno ste hľadali stálu prácu a nedarí sa vám ju nájsť? Východiskom sú dohody o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti. A ak sa zadarí, nemusí byť len jedna. Dohodármi môžu byť aj penzisti alebo študenti. Ale na dohodu môžete pracovať, aj keď ste zamestnaní.

Viete si vyplniť daňové priznanie, ak ste pracovali u zamestnávateľa na dohodu? Inšpirujte sa
Zdroj: Islutračné foto: Pavol Funtál, HN

Ak sa chystáte pracovať na dohodu, premyslite si, ktorá z foriem bude najlepšia. Nie vždy je výhodné pracovať na dohodu o vykonaní práce, alebo naopak, na dohodu o pracovnej činnosti. Zamerajte sa na druh práce, ktorú budete robiť. Teda, či ide o konkrétnu pracovnú úlohu alebo o činnosť. Dajte si pozor aj na možnosti ukončenia dohody. Napríklad pri dohode o vykonaní práce s pracovnou úlohou, ako je vedenie účtovníctva či pomocná administratíva, je veľmi ťažké určiť, kedy skončí.

Na rozdiel od pracovného pomeru, dohodár nemá nárok na dovolenku, na náhradu mzdy pri prekážkach v práci, odmenu za prácu nadčas. Takisto im zamestnávateľ nemôže nariadiť pracovnú pohotovosť. Dohody nie je možné uzatvárať na dobu neurčitú, či uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie. I náhrada mzdy pri pracovnej neschopnosti prichádza do úvahy len v prípade nemocensky poistených. Forma dohôd musí byť vždy písomná, pričom nedodržanie písomnej formy znamená, že už neplatí.

Príjem z dohody sa zdaňuje. Takisto zamestnávateľ strháva odvody. Komplikácie nastanú, ak mzdu vypláca zamestnávateľ nepravidelne. Pri pravidelnom vyplácaní sú odvody z dohody o vykonaní práce 35,2 percent z hrubej mzdy. Pri nepravidelnom vyplácaní zaplatíte odvody za zdravotné a sociálne poistenie spolu 32,8 percent z hrubej mzdy.

Čo všetko vás čaká, ak sa rozhodnete pracovať na dohodu, spolu s vyplneným tlačivom typu A daňového priznania dohodára sa dočítate v pondelok 4. marca v Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.