11.03.2019, 00:00

Vypĺňame daňové priznanie malého živnostníka

Ste živnostník a zarobili ste vlani viac než 1 915,01 eura? Prípadne ste mali ako podnikateľ stratu? Musíte podať daňové priznanie na tlačive fyzických osôb typu B. Pozor, zdaniť treba aj ďalšie zárobky plynúce napríklad z predaja či prenájmu bytu alebo garáže, z výhry alebo trebárs aj z výnosov z cenných papierov. Predstavujeme vám vzor priznania a postup krok za krokom, ako ho správne vyplniť.

Vypĺňame daňové priznanie malého živnostníka
Zdroj: Dreamstime

Názorný príklad
Ján Kováč je podnikateľ – živnostník, ktorý sa venuje stolárskym prácam. Nie je platiteľom DPH. Za rok 2018 mal príjmy zo živnosti vo výške 25 360 eur a preukázateľné výdavky 17 524 eur. V roku 2018 zaplatil sociálne odvody 1 780 eur a zdravotné odvody 650 eur. V roku 2018 využíval jednoduché účtovníctvo. Okrem týchto príjmov dosiahol v zdaňovacom období roku 2018 aj príjem z predaja svojej chaty, ktorý nie je oslobodený od dane, vo výške 14 330 eur. Na kúpu chaty v roku 2015?? vynaložil výdavky vo výške 10 120 eur. Ďalej získal nepeňažnú výhru z reklamnej súťaže v podobe televízora za 1 600 eur. Do zdaniteľných príjmov treba započítať hodnotu výhry zníženú o oslobodenú sumu vo výške 350 eur, čím sa dostaneme k sume 1 250 eur. Má manželku, ktorá je zamestnaná a za rok 2018 mala vlastné príjmy prevyšujúce 3 803,33 eura. Z toho vyplýva, že jej manžel si na ňu nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane. Majú dve deti, pričom nárok na daňový bonus využila manželka. Živnostník v minulom roku neplatil preddavky na daň. Vzorový príklad vypracovala Finančná správa.


Zostavenie priznania krok za krokom

Strana 1
V riadku 01 živnostník uvedie svoje pridelené daňové identifikačné číslo (DIČ). V úvodnej časti priznania vyznačí v príslušnom zaškrtávacom políčku, že podáva daňové priznanie, a uvedie, že ide o daňové priznanie za rok 2018.
V riadku 03 uvedie kód SK NACE vykonávane

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.