12.03.2019, 00:00

Posledná poistka práva: Ústavný súd

Ústavný súd a Najvyšší súd sú dve rozdielne inštitúcie. Úlohy oboch sú však v právnom štáte nezastupiteľné.

Posledná poistka práva: Ústavný súd
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Ako funguje súdnictvo u nás


Všeobecné súdnictvo má na Slovensku dve úrovne:
Okresné súdy
– ich úlohou je rozhodovať o všetkých súdnych sporoch z civilného, správneho a trestného práva.


Krajské súdy – rozhodujú najmä o odvolaniach z okresných súdov. Predstavujú tak druhú úroveň slovenského súdnictva.


Do systému všeobecných súdov patria aj ďalšie inštitúcie:
Najvyšší súd
– rozhoduje o opravnom prostriedku, takzvanom dovolaní, proti rozsudkom nižších súdov. Plní aj úlohu zjednocovateľa rozhodnutí súdov.


Špecializovaný trestný súd – zameriava sa na najťažšie trestné prípady a na prípady rozsiahlej korupcie alebo korupcie verejných funkcionárov.


Okrem týchto súdov u nás pôsobí aj súd mimo štandardného súdneho systému:
Ústavný súd
– Ústavný súd rozhoduje o súlade zákonov s Ústavou a o sťažnostiach jednotlivcov na porušenie ich ústavných práv a podáva výklad Ústavy.


Po zmarenej voľbe sudcov Ústavného súdu sa mnohí kandidáti rozhodli svoju kandidatúru na člena Ústavného súdu stiahnuť. Z pôvodných štyroch desiatok uchádzačov tak v súčasnosti zostalo len 30 sudcov. Ústavný súd tak bude až do voľby nového pléna parlamentom a jeho vymenovaním zo strany prezidenta rozhodovať v krízovom režime. Situáciu na Ústavnom súde však zatiaľ minister spravodlivosti ako krízovú nevníma. Nižší počet kandidátov na miesto ústavných sudcov oproti prvému kolu voľby Gábor Gál z Mosta-Híd za problém nepovažuje. „Počet je možno menší, ale z 30 kandidátov sa dá vybrať veľmi dobrý Ústavný súd,“ povedal minister pre TASR.


Ústavný a Najvyšší súd
O tom, či by bývalí politici mali mať miesto na Ústavnom súde, alebo nie, sa v poslednom čase živo diskutuje. Objavujú sa názory, že práve politická skúsenosť je prínosom pre budúce rozhodovanie v ústavnoprávnych otázkach. Druhý tábor, naopak, prízvukuje, že Ústavný súd by mal byť miestom, ktoré právny štát a Ústavu chráni pred politikmi. Málokto však spochybňuje fakt, že na poste sudcu Ústavného súdu by mal sedieť odborník s bohatými skúsenosťami. No v každom prípade politizácia a zmätky okolo voľby ústavných sudcov mnohých kandidátov odradili.


Najvyšší súd a Ústavný súd sú dve najvyššie a najdôležitejšie inštitúcie v slovenskej justícii. Rozdielna agenda všeobecných súdov a Ústavného súdu pre sudcov, ktorí prichádzajú práve z prostredia všeobecných súdov, môže byť náročnou skúškou. Sudca zo všeobecného súdu, ktorý zasadne do kresla ústavného sudcu, sa musí pripraviť na dramaticky odlišnú agendu. Medzi tými, čo sa o kreslo na Ústavnom súde uchádzajú aj v druhej voľbe, je súčasná predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. „Rozdiel v spôsobe práce riešenej Najvyšším súdom a Ústavným súdom závisí práve od agendy riešenej na týchto súdoch,“ vysvetľuje Švecová. Kým Ústavný súd sa zaoberá ochranou ústavnosti a súladom zákonov, Najvyšší súd rozhoduje ako posledná inštancia vo všetkých súdnych prípadoch na Slovensku.


Rozdielne úlohy
Pre dlhoročných kariérnych sudcov predstavuje miestenka na Ústavný súd spôsob, akým sa môžu vo svojom profesionálnom živote posunúť ďalej. Rozdiel medzi dvoma najdôležitejšími inšt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.