12.03.2019, 00:00

Posledná poistka práva: Ústavný súd

Ústavný súd a Najvyšší súd sú dve rozdielne inštitúcie. Úlohy oboch sú však v právnom štáte nezastupiteľné.

Posledná poistka práva: Ústavný súd
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Ako funguje súdnictvo u nás


Všeobecné súdnictvo má na Slovensku dve úrovne:
Okresné súdy
– ich úlohou je rozhodovať o všetkých súdnych sporoch z civilného, správneho a trestného práva.


Krajské súdy – rozhodujú najmä o odvolaniach z okresných súdov. Predstavujú tak druhú úroveň slovenského súdnictva.


Do systému všeobecných súdov patria aj ďalšie inštitúcie:
Najvyšší súd
– rozhoduje o opravnom prostriedku, takzvanom dovolaní, proti rozsudkom nižších súdov. Plní aj úlohu zjednocovateľa rozhodnutí súdov.


Špecializovaný trestný súd – zameriava sa na najťažšie trestné prípady a na prípady rozsiahlej korupcie alebo korupcie verejných funkcionárov.


Okrem týchto súdov u nás pôsobí aj súd mimo štandardného súdneho systému:
Ústavný súd
– Ústavný súd rozhoduje o súlade zákonov s Ústavou a o sťažnostiach jednotlivcov na porušenie ich ústavných práv a podáva výklad Ústavy.


Po zmarenej voľbe sudcov Ústavného súdu sa mnohí kandidáti rozhodli svoju kandidatúru na člena Ústavného súdu stiahnuť. Z pôvodných štyroch desiatok uchádzačov tak v súčasnosti zostalo len 30 sudcov. Ústavný súd tak bude až do voľby nového pléna parlamentom a jeho vymenovaním zo strany prezidenta rozhodovať v krízovom režime. Situáciu na Ústavnom súde však zatiaľ minister spravodlivosti ako krízovú nevníma. Nižší počet kandidátov na miesto ústavných sudcov oproti prvému kolu voľby Gábor Gál z Mosta

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.