12.03.2019, 00:00

Posledná poistka práva: Ústavný súd

Ústavný súd a Najvyšší súd sú dve rozdielne inštitúcie. Úlohy oboch sú však v právnom štáte nezastupiteľné.

Posledná poistka práva: Ústavný súd
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Ako funguje súdnictvo u nás


Všeobecné súdnictvo má na Slovensku dve úrovne:
Okresné súdy
– ich úlohou je rozhodovať o všetkých súdnych sporoch z civilného, správneho a trestného práva.


Krajské súdy – rozhodujú najmä o odvolaniach z okresných súdov. Predstavujú tak druhú úroveň slovenského súdnictva.


Do systému všeobecných súdov patria aj ďalšie inštitúcie:
Najvyšší súd
– rozhoduje o opravnom prostriedku, takzvanom dovolaní, proti rozsudkom nižších súdov. Plní aj úlohu zjednocovateľa rozhodnutí súdov.


Špecializovaný trestný súd – zameriava sa na najťažšie trestné prípady a na prípady rozsiahlej korupcie alebo korupcie verejných funkcionárov.


Okrem týchto súdov u nás pôsobí aj súd mimo štandardného súdneho systému:
Ústavný súd
– Ústavný súd rozhoduje o súlade zákonov s Ústavou a o sťažnostiach jednotlivcov na porušenie ich ústavných práv a podáva výklad Ústavy.


Po zmarenej voľbe sudcov Ústavného súdu sa mnohí kandidáti rozhodli svoju kandidatúru na člena Ústavného súdu stiahnuť. Z pôvodných štyroch desiatok uchádzačov tak v súčasnosti zostalo len 30 sudcov. Ústavný súd tak bude až do voľby nového pléna parlamentom a jeho vymenovaním zo strany prezidenta rozhodovať v krízovom režime. Situáciu na Ústavnom súde však zatiaľ minister spravodlivosti ako krízovú nevníma. Nižší počet kandidátov na miesto ústavných sudcov oproti prvému kolu voľby Gábor Gál z Mosta-Híd za problém nepovažuje. „Počet je možno menší, ale z 30 kandidátov sa dá vybrať veľmi dobrý Ústavný súd,“ povedal minister pre TASR.


Ústavný a Najvyšší súd
O tom, či by bývalí politici mali mať miesto na Ústavnom súde, alebo nie, sa v poslednom čase živo diskutuje. Objavujú sa názory, že práve politická skúsenosť je prínosom pre budúce rozhodovanie v ústavnoprávnych otázkach. Druhý tábor, naopak, prízvukuje, že Ústavný súd by mal byť miestom, ktoré právny štát a Ústavu chráni pred politikmi. Málokto však spochybňuje fakt, že na poste sudcu Ústavného súdu by mal sedieť odborník s bohatými skúsenosťami. No v každom prípade politizácia a zmätky okolo voľby ústavných sudcov mnohých kandidátov odradili.


Najvyšší súd a Ústavný súd sú dve najvyššie a najdôležitejšie inštitúcie v slovenskej justícii. Rozdielna agenda všeobecných súdov a Ústavného súdu pre sudcov, ktorí prichádzajú práve z prostredia všeobecných sú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.