13.03.2019, 00:00

Nárast dôchodku zníži príspevok

Aby sa ľudia so zdravotným postihnutím mohli čo najviac začleniť do normálneho života, potrebujú pomoc okolia. Ako im s tým pomáha štát, vysvetľuje riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.

Nárast dôchodku zníži príspevok
Zdroj: Dreamstime

Pán Ján je dôchodca vo veku 64 rokov, býva v Martine a jeho dôchodok je 635 eur. Jeho manželka Alena má 63 rokov a približne 10 rokov trpí Parkinsonovou chorobou. Je absolútne odkázaná na starostlivosť manžela, keďže má veľké problémy s chôdzou. Manžel na manželku nepoberá žiadny opatrovateľský príspevok i napriek tomu, že sa o ňu celodenne stará, keďže jeho manželka je ťažko zdravotne postihnutá. Dôchodok manželky predstavuje 685 eur. Ich spoločný príjem je teda spolu 1 320 eur. Okrem svojich dôchodkov nemajú manželia žiadny ďalší príjem. Manželka je pre svoje ťažké zdravotné postihnutie odkázaná aj na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom so sprievodom a má aj preukaz s červeným pásom. Môžu manželia požiadať o príspevok na nové auto, prípadne o príspevok na benzín?
Problematiku peňažných príspevkov upravuje zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Samotná skutočnosť, že manželka pána Jána sa považuje za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, i to, že je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, nie je pre priznanie peňažného príspevku na kúpu osobného motorového vozidla postačujúce. Aby na tento príspevok mala nárok, musí spĺňať aj ďalšie zákonné podmienky. Okrem podmienky týkajúcej sa majetku, ktorého hodnota nesmie byť vyššia ako 39 833 eur, podmienky ohľadne príjmu, ktorý nesmie presiahnuť päťnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, čiže sumu 1 025,35 eura, musí spĺňať

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.