13.03.2019, 00:00

Nárast dôchodku zníži príspevok

Aby sa ľudia so zdravotným postihnutím mohli čo najviac začleniť do normálneho života, potrebujú pomoc okolia. Ako im s tým pomáha štát, vysvetľuje riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.

Nárast dôchodku zníži príspevok
Zdroj: Dreamstime

Pán Ján je dôchodca vo veku 64 rokov, býva v Martine a jeho dôchodok je 635 eur. Jeho manželka Alena má 63 rokov a približne 10 rokov trpí Parkinsonovou chorobou. Je absolútne odkázaná na starostlivosť manžela, keďže má veľké problémy s chôdzou. Manžel na manželku nepoberá žiadny opatrovateľský príspevok i napriek tomu, že sa o ňu celodenne stará, keďže jeho manželka je ťažko zdravotne postihnutá. Dôchodok manželky predstavuje 685 eur. Ich spoločný príjem je teda spolu 1 320 eur. Okrem svojich dôchodkov nemajú manželia žiadny ďalší príjem. Manželka je pre svoje ťažké zdravotné postihnutie odkázaná aj na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom so sprievodom a má aj preukaz s červeným pásom. Môžu manželia požiadať o príspevok na nové auto, prípadne o príspevok na benzín?
Problematiku peňažných príspevkov upravuje zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Samotná skutočnosť, že manželka pána Jána sa považuje za fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, i to, že je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, nie je pre priznanie peňažného príspevku na kúpu osobného motorového vozidla postačujúce. Aby na tento príspevok mala nárok, musí spĺňať aj ďalšie zákonné podmienky. Okrem podmienky týkajúcej sa majetku, ktorého hodnota nesmie byť vyššia ako 39 833 eur, podmienky ohľadne príjmu, ktorý nesmie presiahnuť päťnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, čiže sumu 1 025,35 eura, musí spĺňať aj podmienku využívania osobného motorového vozidla na zákonom vymedzené účely. Peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla je možné poskytnúť vtedy, ak je fyzická osoba s ťažkým postihnutím zamestnaná alebo sa jej poskytuje sociálna služba v domove sociálnych služieb, špecializovanom zariadení alebo dennom stacionári. Zároveň musí táto osoba preukázať, že osobné motorové vozidlo bude využívať najmenej dvakrát v týždni, a to práve na prepravu do zamestnania, do domova sociálnych služieb, špecializovaného zariadenia alebo denného stacionára.

Predpokladajme, že pán Ján vozí manželku dvakrát do týždňa do špecializovaného strediska práve pre jej zdravotný stav, čím by teda spĺňala túto podmienku. Aké ďalšie náležitosti je potrebné splniť, aby manželom vznikol nárok na príspevok na auto?
Rozhodovaniu predchádza posudková lekárska a sociálna činnosť a presné a úplné zistenie skutočného stavu veci. Lekársku posudkovú činnosť vykonáva posudkový lekár úradu práce, sociálnych vecí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.