13.03.2019, 10:55

Kedy vám daňováci uznajú bločky a účtovné doklady

Každý náklad podnikateľa musí byť zaúčtovaný v účtovníctve alebo v daňovej evidencii. V oboch prípadoch je k tomu potrebný účtovný doklad. Aké náležitosti musí mať, radí Peter Furmaník z portálu Ľudskou rečou.

Kedy vám daňováci uznajú bločky a účtovné doklady

Účtovný doklad je pojem zo zákona o účtovníctve, ktorý pre všetkých podnikateľov – bez ohľadu na to, či sú platitelia dane z pridanej hodnoty, registrovaní pre túto daň alebo pre daň registrovaní nie sú – prikazuje, aby daný doklad mal určité náležitosti.

Pokiaľ ide o obsah
Zákon o účtovníctve prikazuje, aby účtovný doklad obsahoval:
– názov dokladu - či ide o faktúru, zmluvu alebo o splátkový kalendár + jeho číslo
– označenie účastníkov, teda dodávateľa a odberateľa,
– dátum uskutočnenia účtovného prípadu, napríklad nákup služby, dodanie služby a prípadne aj dátum vyhotovenia dokladu (ak tieto dátumy nie sú rovnaké),
– obsah účtovného prípadu – to znamená, čo sa dodalo,
– peňažnú sum

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.