13.03.2019, 10:55

Kedy vám daňováci uznajú bločky a účtovné doklady

Každý náklad podnikateľa musí byť zaúčtovaný v účtovníctve alebo v daňovej evidencii. V oboch prípadoch je k tomu potrebný účtovný doklad. Aké náležitosti musí mať, radí Peter Furmaník z portálu Ľudskou rečou.

Kedy vám daňováci uznajú bločky a účtovné doklady

Účtovný doklad je pojem zo zákona o účtovníctve, ktorý pre všetkých podnikateľov – bez ohľadu na to, či sú platitelia dane z pridanej hodnoty, registrovaní pre túto daň alebo pre daň registrovaní nie sú – prikazuje, aby daný doklad mal určité náležitosti.

Pokiaľ ide o obsah
Zákon o účtovníctve prikazuje, aby účtovný doklad obsahoval:
– názov dokladu - či ide o faktúru, zmluvu alebo o splátkový kalendár + jeho číslo
– označenie účastníkov, teda dodávateľa a odberateľa,
– dátum uskutočnenia účtovného prípadu, napríklad nákup služby, dodanie služby a prípadne aj dátum vyhotovenia dokladu (ak tieto dátumy nie sú rovnaké),
– obsah účtovného prípadu – to znamená, čo sa dodalo,
– peňažnú sumu, ideálne v zákonnej mene (bitcoin či iné kryptomeny nie sú podľa vyjadrení daniarov zákonným platidlom, preto doklad so sumou v nezákonnom platidle nie je kompletným dokladom),
– podpisy osôb z firmy, ktorá doklad prijala a zaúčtovanie v podvojnom účtovníctve (ale to si tam odberateľ doplní sám).

Rada: Je jedno, či sa doklad volá faktúra, ide o zmluvu, splátkový kalendár alebo predpis na úhradu. Na účely daňového nákladu sú spomínané náležitosti podstatné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.