14.03.2019, 00:01

Peniaze zo spoločeného účtu manželov nemusia ísť do dedičského konania. Sú výnimky

Jeden z manželov zomrel. V banke mali spoločný účet, na ktorom figurovali ako majitelia, alebo v inom prípade mal jeden z manželov len dispozičné právo. Treba vyberať peniaze na pohreb a na iné veci s ním spojené. A banka nechce peniaze vydať. V akých prípadoch to môže urobiť a ako zabezpečiť účet, aby peniaze neprešli do dedičského konania? Na niektoré prípady upozorňuje Marta Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Peniaze zo spoločeného účtu manželov nemusia ísť do dedičského konania. Sú výnimky
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

1. V prípade, že manželia mali spoločný účet, na ktorom obaja figurovali ako majitelia, banka účet neblokuje a druhý z partnerov s ním môže naďalej narábať.

2. V prípade, že jeden z manželov bol vlastník účtu a druhý mal len dispozičné právo, potom ak umrie majiteľ účtu, banka je, (potom, ako sa hodnoverným spôsobom dozvie o tejto skutočnosti, napríklad predložením úmrtného listu, na základe informácie zo Sociálnej poisťovne) povinná účet zablokovať voči debetným transakciám. To znamená, že vyberať z neho nemôže ani manželský partner zosnulej osoby, k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.