14.03.2019, 00:01

Peniaze zo spoločeného účtu manželov nemusia ísť do dedičského konania. Sú výnimky

Jeden z manželov zomrel. V banke mali spoločný účet, na ktorom figurovali ako majitelia, alebo v inom prípade mal jeden z manželov len dispozičné právo. Treba vyberať peniaze na pohreb a na iné veci s ním spojené. A banka nechce peniaze vydať. V akých prípadoch to môže urobiť a ako zabezpečiť účet, aby peniaze neprešli do dedičského konania? Na niektoré prípady upozorňuje Marta Cesnaková zo Slovenskej sporiteľne.

Peniaze zo spoločeného účtu manželov nemusia ísť do dedičského konania. Sú výnimky
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

1. V prípade, že manželia mali spoločný účet, na ktorom obaja figurovali ako majitelia, banka účet neblokuje a druhý z partnerov s ním môže naďalej narábať.

2. V prípade, že jeden z manželov bol vlastník účtu a druhý mal len dispozičné právo, potom ak umrie majiteľ účtu, banka je, (potom, ako sa hodnoverným spôsobom dozvie o tejto s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.