15.03.2019, 00:00

Podnikatelia uprednostňujú lízing pred kúpou vozidla

Lízingové spoločnosti ponúkajú dva základné modely prenájmu vozidla – finančný a operatívny.

Podnikatelia uprednostňujú lízing pred kúpou vozidla
Zdroj: StockExpert

Ako si prenajať vozidlo
Finančný lízing
: Pri finančnom lízingu je ako držiteľ vozidla vedený nájomca, a preto je platcom dane z motorových vozidiel. Operatívny lízing: Podnikateľ obvykle nie je zapísaný v dokladoch ako držiteľ vozidla. Držiteľom vozidla je stále lízingová spoločnosť, ktorá je teda aj daňovníkom.

Pevnou súčasťou práce podnikateľov na Slovensku sa čoraz častejšie stáva ich vozidlo. Ak však niečo zarába peniaze, vzniká aj daňová povinnosť. Podnikatelia preto musia zvážiť, či auto kúpiť, prenajať si ho z požičovne alebo zobrať na lízing. Podľa daňovej poradkyne Dagmary Bednárikovej vstupujú do rozhodovania viaceré faktory – právne, finančné, možnosti optimalizácie či spôsob prístupu k vlastným peniazom. Každá alternatíva ponúka svoje výhody, ale aj úskalia. To, aký model zvolia, sa navyše následne odrazí aj na ich povinnostiach a výdavkoch.

Rozdiel medzi lízingami
Existujú dva typy lízingov: finančný a operatívny. Za auto cez f

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.