15.03.2019, 00:00

Podnikatelia uprednostňujú lízing pred kúpou vozidla

Lízingové spoločnosti ponúkajú dva základné modely prenájmu vozidla – finančný a operatívny.

Podnikatelia uprednostňujú lízing pred kúpou vozidla
Zdroj: StockExpert

Ako si prenajať vozidlo
Finančný lízing
: Pri finančnom lízingu je ako držiteľ vozidla vedený nájomca, a preto je platcom dane z motorových vozidiel. Operatívny lízing: Podnikateľ obvykle nie je zapísaný v dokladoch ako držiteľ vozidla. Držiteľom vozidla je stále lízingová spoločnosť, ktorá je teda aj daňovníkom.

Pevnou súčasťou práce podnikateľov na Slovensku sa čoraz častejšie stáva ich vozidlo. Ak však niečo zarába peniaze, vzniká aj daňová povinnosť. Podnikatelia preto musia zvážiť, či auto kúpiť, prenajať si ho z požičovne alebo zobrať na lízing. Podľa daňovej poradkyne Dagmary Bednárikovej vstupujú do rozhodovania viaceré faktory – právne, finančné, možnosti optimalizácie či spôsob prístupu k vlastným peniazom. Každá alternatíva ponúka svoje výhody, ale aj úskalia. To, aký model zvolia, sa navyše následne odrazí aj na ich povinnostiach a výdavkoch.

Rozdiel medzi lízingami
Existujú dva typy lízingov: finančný a operatívny. Za auto cez finančný lízing platí daň priamo podnikateľ. Rozhodujúce je totiž to, kto je držiteľom vozidla. Povinnosť platí aj v tom prípade, ak ide o vozidlá, ktoré sa používali na podnikanie v zahraničí a držiteľom je slovenský podnikateľ či spoločnosť. V prípade, že sa vozidlá využívali na podnikanie aj v cudzine, plateniu dane sa nevyhnete ani za ne.


Za autá prenajaté cez operatívny lízing zase podáva daňové priznanie lízingová spoločnosť, keďže tá je majiteľom vozidla. V stanovenom termíne musí zaplatiť aj daň. Detaily o platbe dane sú uvedené v zmluve, je preto dôležité, aby si ju podnikatelia pred podaním daňového priznania dôkla

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.