18.03.2019, 00:00

V priznaní pre zamestnancov neprehliadnite zmeny

V daňových tlačivách sú tento rok viaceré zmeny a úpravy. Do riadkov sa doplnili najmä riadky súvisiace s novou nezdaniteľnou časťou – zaplatenými sumami za kúpeľnú starostlivosť, ale aj ďalšie klauzuly.

V priznaní pre zamestnancov neprehliadnite zmeny
Zdroj: Dreamstime

III. Oddiel – Údaje na uplatnenie zníženia základu dane a daňového bonusu
Od januára 2018 platí doplnený zákon o novú nezdaniteľnú časť, ktorou sú zaplatené sumy súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou a s ňou spojenými službami. Touto nezdaniteľnou časťou sú aj zaplatené úhrady za manželku/manžela a vyživované dieťa/deti.


Zavedením novinky súvisiacej s kúpeľmi sa doplnili:
– nový riadok 31, v ktorom si uplatňujete túto nezdaniteľnú časť za manželku, vyznačíte zaškrtávacie pole a súčasne uvediete úhrady zaplatené za ňu (či manžela). Zároveň uvediete priezvisko a meno manželky (manžela) a rodné číslo v riadku 29,


– riadok 32, v ktorom si uplatníte okrem nezdaniteľnej časti na kúpele za dieťa (deti) naň aj daňové zvýhodnenie. Ak si uplatňujete nárok na nezdaniteľnú časť na kúpele za dieťa (deti), vyznačíte okrem jeho priezviska, mena a rodného čísla aj nové zaškrtávacie pole KS (kúpeľná starostlivosť),


– nový riadok 34, v ktorom uvádzate výšku úhrad na kúpele za dieťa (deti) v úhrne najviac do výšky 50 eur za rok za každé z týchto detí.


V nadväznosti na zavedenie nezdaniteľnej časti na kúpele sa upravili aj riadky 29, 30 a 33.

IV. Oddiel – Údaje na uplatnenie daňového bonusu na zaplatené úroky
Od januára 2018 sa zákon doplnil o daňové zvýhodnenie na zaplatené úroky pri úveroch na bývanie.
V súvislosti so zavedením daňového bonusu na zaplatené úroky sa doplnil nový riadok 35 určený pre daňovníka uplatňujúceho si tento bonus. Okrem sumy zaplatených úrokov za príslušné obdobie uvediete aj počet mesiacov, v ktorých máte nárok na uplatnenie uvedeného bonusu.

V. Oddiel – Výpočet základu dane z príjmov zo závislej činnosti
Od januára 2017 zanikla povinnosť zvýšiť si základ dane podľa zákona účinného do 31. decembra 2010. Preto sa vypustil riadok tlačiva, na ktorom ste si zvyšovali základ dane kvôli porušeniu týchto podmienok.

VI. Oddiel – Výpočet dane
Podľa zákona účinného od januára 2013 bolo možné v zdaňovacích obdobiach rokov 2013 až 2016 uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, ktorou sú zaplatené príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Keďže za zdaňovacie obdobie 2017, ako aj za nasledujúce už nie je možné uplatniť zníženie základu dane, došlo aj k vypusteniu príslušného riadka.


Vypúšťajú sa riadky, v ktorých ste si uvá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.