18.03.2019, 00:00

Vypĺňame daňové priznanie zamestnanca i dohodárov

Ak máte skombinované viaceré zamestnania, prípadne aj bočný príjem, a nepožiadali ste v robote o ročné zúčtovanie dane, musíte si podať priznanie sami. Použijete na to tlačivo pre fyzické osoby typ A, ktoré je určené pre zamestnancov s príjmami zo závislej činnosti. Vzorový príklad zostavila a vyplnila daňová poradkyňa Marcela Bošková z A&T solutions.

Vypĺňame daňové priznanie zamestnanca i dohodárov
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Príklad z praxe
Jozef Novák bol celý minulý rok zamestnanec s hrubým príjmom 1 000 eur mesačne s pracovnou zmluvou na dobu neurčitú. V letných mesiacoch si privyrábal na dohodu o mimopracovnej činnosti u iného zamestnávateľa, kde zarobil 600 eur v hrubom. Zároveň príležitostne prenajímal svoju chatu v horách, z čoho mal ročný príjem z prenájmu 480 eur. Má manželku a dvojročné dieťa. Daňový bonus si uplatňuje on ako manžel. Manželka je na rodičovskej dovolenke, stará sa o ich syna, ale má aj živnosť, z ktorej mala príjmy v sume 500 eur a zaplatila poistné 120 eur. V roku 2018 boli manželia dvakrát na dovolenke – v lete pobudli vo wellness hoteli a koncom roka v kúpeľoch ako samoplatitelia. Za pobytové balíčky zaplatili 350 eur (wellness hotel) a 250 eur (kúpele). Pobyty boli v oboch prípadoch kalkulované pre dve dospelé osoby, ich dvojročný syn mal pobyty bezplatne. V kúpeľoch si nad rámec balíčka priplatili plávanie, za ktoré zaplatili sumu päť eur na osobu.


Zamestnanec Jozef Novák si urobí daňové priznanie za rok 2018 sám.

Pozor!
Keďže tento daňovník nepodniká, nemusí podávať priznanie elektronicky, môže ho vypísať v papierovej podobe.Ako to vyriešiť
Jozef Novák mal ročné príjmy z prenájmu do výšky 500 eur. Vzhľadom na sumu ide o oslobodené príjmy, ktoré sa v daňovom priznaní vôbec neuvádzajú. Okrem toho mal príjmy od dvoch zamestnávateľov, a preto môže podať daňové priznanie typu A.

Ako zamestnanec požiada svojich zamestnávateľov, aby mu vydali potvrdenia o zdaniteľných príjmoch za rok 2018. Na ich základe vyplní daňové priznanie.


Čo si môže uplatniť za rok 2018 ako nezdaniteľné časti základu dane:
1. nezdaniteľnú časť sám na seba


2. nezdaniteľnú časť na manželku, keďže s ním počas roka 2018 žila v spoločnej domácnosti a zároveň sa stará o vyživované maloleté dieťa


3. nezdaniteľnú časť súvisiacu s kúpeľnou starostlivosťou


Čo si nemôže uplatniť za rok 2018 ako nezdaniteľnú časť základu dane:
– svoj pobyt vo wellness hoteli, nezdaniteľná časť je totiž nadviazaná výhradne na výdavky súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou

Prílohy a spôsob podania
Prílohou daňového priznania budú dve potvrdenia od zamestnávateľov a kópia rodného listu dieťaťa – celkovo teda bude mať daňové priznanie nášho daňovníka až tri prílohy. Vzorové potvrdenia od spomínaných dvoch zamestnávateľov sme umiestnili za vyplnené strany daňového priznania.
Keďže Jozef Novák nepodniká, platí preňho:
– nemá povinnosť podávať daňové priznanie elektronicky
– môže daňové priznanie vyplniť v papierovej podobe a zaslať ho na daňový úrad buď poštou, alebo ho môže odniesť aj osobne
– ak by však mal vybavený elektronický prístup na portál Finančnej správy, môže daňové priznanie zaslať aj cez počítač elektronicky

Forma tlačiva
V tomto roku sa daňový formulár fyzickej osoby typ A mierne upravil. Týka sa to zavedenia novej nezdaniteľnej časti v súvislosti s uplatnením platieb za kúpeľnú starostlivosť, prípadne za služby s nimi spojené. V tlačive sa preto doplnilo viacero riadkov. Z formulára, naopak, vypadli riadky, v ktorých si bolo možné v minulých rokoch uplatniť úľavu v prípade zaplatených príspevkov na starobné dôchodkové sporenie – to už teraz možné nie je. Drobné zmeny nastali ešte aj v niektorých ďalších častiach daňového priznania, na čo si treba dávať pozor.


Postup podľa jednotlivých strán tlačiva

STRANA 1
I. oddiel – údaje o daňovníkovi

Riadky 1 až 10:
Vyplnia sa základné údaje podľa názvu riadka daňového priznania.
Riadok 11: Označí sa k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.