19.03.2019, 00:00

Proti neželanému rozsudku súdu máte šancu sa odvolať

Kľúčovou časťou každého súdneho konania je vyhlásenie rozsudku. Kým nenadobudne účinky, máte možnosť sa odvolať.

Proti neželanému rozsudku súdu máte šancu sa odvolať
Zdroj: Dreamstime

Čo musí obsahovať rozsudok
Rozsudok sa vyhlasuje zásadne verejne. Nadpis vždy obsahuje „Rozsudok v mene Slovenskej republiky“. Takúto formu žiada Ústava a naša právna tradícia. Každý rozsudok sa skladá z týchto prvkov:
– Označenie súdu a strán sporu
– Označenie samotného sporu
– Výrok, ktorým súd rozhodol o víťazovi procesu
– Odôvodnenie, ktoré vysvetľuje názor súdu, a to, prečo rozhodol týmto spôsobom
– Poučenie o možnosti a lehote na podanie odvolania


Vyhlásenie rozsudku je záverečná a zároveň najdôležitejšia časť pojednávania pred súdom. Strany sporu sa pri ňom s konečnou platnosťou dozvedia, či všetok vynaložený čas a prostriedky viedli k úspešnému cieľu. Ak ste v spore prehrali, neznamená to, že už nemáte šancu svoj nárok obhájiť. Ak stihnete 15-dňovú lehotu na odvolanie, máte možnosť svojimi argumentmi presvedčiť súd vyššej inštancie. Určite si však postrážte detaily a lehoty. Vyhlásenie rozsudku, ukončenie pojednávania a podanie opravných prostriedkov má totiž presne pravi

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.