19.03.2019, 00:00

Proti neželanému rozsudku súdu máte šancu sa odvolať

Kľúčovou časťou každého súdneho konania je vyhlásenie rozsudku. Kým nenadobudne účinky, máte možnosť sa odvolať.

Proti neželanému rozsudku súdu máte šancu sa odvolať
Zdroj: Dreamstime

Čo musí obsahovať rozsudok
Rozsudok sa vyhlasuje zásadne verejne. Nadpis vždy obsahuje „Rozsudok v mene Slovenskej republiky“. Takúto formu žiada Ústava a naša právna tradícia. Každý rozsudok sa skladá z týchto prvkov:
– Označenie súdu a strán sporu
– Označenie samotného sporu
– Výrok, ktorým súd rozhodol o víťazovi procesu
– Odôvodnenie, ktoré vysvetľuje názor súdu, a to, prečo rozhodol týmto spôsobom
– Poučenie o možnosti a lehote na podanie odvolania


Vyhlásenie rozsudku je záverečná a zároveň najdôležitejšia časť pojednávania pred súdom. Strany sporu sa pri ňom s konečnou platnosťou dozvedia, či všetok vynaložený čas a prostriedky viedli k úspešnému cieľu. Ak ste v spore prehrali, neznamená to, že už nemáte šancu svoj nárok obhájiť. Ak stihnete 15-dňovú lehotu na odvolanie, máte možnosť svojimi argumentmi presvedčiť súd vyššej inštancie. Určite si však postrážte detaily a lehoty. Vyhlásenie rozsudku, ukončenie pojednávania a podanie opravných prostriedkov má totiž presne pravidlá.


Vyhlásenie rozsudku
Súd môže vyhlásiť rozsudok dvoma spôsobmi. Pri jednoduchších prípadoch, kde nie je potrebné dlhé odôvodnenie – súdy podobné prípady riešia dennodenne – sa rozhoduje okamžite. „Rozsudok sa spravidla vyhlasuje bezprostredne po pojednávaní, ktoré vyhláseniu predchádzalo,“ vysvetľuje advokát Martin Šenkovič z advokátskej kancelárie Senkovic. Po ukončení pojednávania sa sudcovia, respektíve samosudca, odoberú do samostatnej miestnosti. V nej prerokujú svoje názory a porovnajú, či dospeli k rovnakým záverom. Počas tohto stretnutia zároveň pripravia aj argumenty na odôvodnenie rozsudku v prospech jednej zo strán sporu. „V poradnej miestnosti je vstup stranám, ako aj ich právnym zástupcom, zakázaný,“ dodáva právnička Viktória Hámorszká zo spomínanej advokátskej kancelárie.


Štandardne sa však rozhodnutie neprijme v krátkom čase po pojednávaní. Súd na to, aby dospel k správnym záverom a náležite ich odôvodnil, potrebuje viac času. Na konci pojednávania tak sudca nariadi odročenie. Nové pojednávanie tak bude spojené iba s vyhlásením rozsudku. Termín nového pojednávania sa podľa zákona nesmie odložiť na viac ako 30 dní. K odročeniu sa pristupuje v prípadoch, keď je potrebné obšírn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.