19.03.2019, 00:00

Ako môžu firmy ušetriť na odpade

Slovensko výrazne zaostalo za svojimi ambicióznymi cieľmi do roku 2020 recyklovať až 60 percent odpadu, recykluje sa len 20 percent. K týmto zisteniam dospel Najvyšší kontrolný úrad.

Ako môžu firmy ušetriť na odpade
Zdroj: TASR/R. Hanc

V strategickom dokumente sa naša vláda zaviazala dosiahnuť do roku 2020 úroveň triedenia komunálneho odpadu až 60 percent, keďže nie všetok vytriedený odpad je kvôli jeho znečisteniu ďalej recyklovateľný. Dosiahnuť sa to malo postupne. V roku 2017 mali obce a mestá triediť 30 percent komunálneho odpadu, o rok neskôr 40, v tomto roku 50 percent a v roku 2020 až 60 percent. Čiastkové ciele mali byť prostredníctvom programov odpadového hospodárstva obcí záväzné pre každú obec. Najvyšší kontrolný úrad zistil, že v separovanom zbere ostáva len 20 percent komunálneho odpadu a približne dve tretiny skončilo na skládkach. Slovensko sa tak dostalo na jednu z posledných priečok v Únii. Niektoré mestá zapájajú aj podnikateľov do triedenia odpadu.

Vo vlastnej réžii
Žilina zabezpečuje triedenie odpadu len pre fyzické osoby, podnikateľské subjekty si triedenie odpadu zabezpečujú vo vlastnej réžii. „Dôvodom, prečo túto službu nezabezpečujeme pre firmy, je zmena legislatívy, podľa ktorej musia podnikatelia odpad, ktorý pochádza z ich podnikateľskej činnosti, triediť na svoje náklady,“ reagovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová. Trnava má zabezpečené triedenie formou odpadových nádob na papier, plasty a sklo a do triedenia sa môžu zapojiť aj firmy. Takto si môžu znížiť počet nádob na komunálne odpady alebo frekvenciu ich vývozu. „Od podnikov vyberáme iba poplatok za komunálne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.