19.03.2019, 00:00

Ako môžu firmy ušetriť na odpade

Slovensko výrazne zaostalo za svojimi ambicióznymi cieľmi do roku 2020 recyklovať až 60 percent odpadu, recykluje sa len 20 percent. K týmto zisteniam dospel Najvyšší kontrolný úrad.

Ako môžu firmy ušetriť na odpade
Zdroj: TASR/R. Hanc

V strategickom dokumente sa naša vláda zaviazala dosiahnuť do roku 2020 úroveň triedenia komunálneho odpadu až 60 percent, keďže nie všetok vytriedený odpad je kvôli jeho znečisteniu ďalej recyklovateľný. Dosiahnuť sa to malo postupne. V roku 2017 mali obce a mestá triediť 30 percent komunálneho odpadu, o rok neskôr 40, v tomto roku 50 percent a v roku 2020 až 60 percent. Čiastkové ciele mali byť prostredníctvom programov odpadového hospodárstva obcí záväzné pre každú obec. Najvyšší kontrolný úrad zistil, že v separovanom zbere ostáva len 20 percent komunálneho odpadu a približne dve tretiny skončilo na skládkach. Slovensko sa tak dostalo na jednu z posledných priečok v Únii. Niektoré mestá zapájajú aj podnikateľov do triedenia odpadu.

Vo vlastnej réžii
Žilina zabezpečuje triedenie odpadu len pre fyzické osoby, podnikateľské subjekty si triedenie odpadu zabezpečujú vo vlastnej réžii. „Dôvodom, prečo túto službu nezabezpečujeme pre firmy, je zmena legislatívy, podľa ktorej musia podnikatelia odpad, ktorý pochádza z ich podnikateľskej činnosti, triediť na svoje náklady,“ reagovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová. Trnava má zabezpečené triedenie formou odpadových nádob na papier, plasty a sklo a do triedenia sa môžu zapojiť aj firmy. Takto si môžu znížiť počet nádob na komunálne odpady alebo frekvenciu ich vývozu. „Od podnikov vyberáme iba poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v zmysle nariadenia, ktoré je platné od roku 2016,“ vraví Pavol Tomašovič, hovorca mesta.


Bežný komunálny odpad
Firmy v Banskej Bystrici zaplatia za zmesový komunálny odpad 0,0160 eura za liter. Banská Bystrica zabezpečuje triedený zber komunálneho odpadu prostredníctvom zberných nádob na papier, plasty, sklo, kovy a biologicky rozložiteľný odpad tak, aby boli zabezpečené štandardy zberu v zmysle platnej legislatívy. „Firmy sa môžu zapojiť do tohto systému, ak ide o bežný komunálny odpad a nie o odpad z predmetu činnosti podnikania,“ upozornila hovorkyňa Dominika Smoleňová. Triedený zber nie je financovaný z poplatku za komunálny odpad. Z tohto dôvodu nie sú podniky finančne zvýhodnené za triedenie odpadu. Podnikatelia môžu podľa Smoleňovej ušetriť sekundárne tým, že sa zapoja do zavedeného množstvového zberu komunálneho odpadu. „Môžu si určiť veľkosť nádoby alebo počet zberov. Ak sa množstvo zmesového komunálneho odpadu, za ktorý je vyrubený poplatok, triedením zníži, môže sa znížiť napríklad počet zberov alebo veľkosť nádoby a následne aj výška poplatku.“ Smoleňová upozorňuje, že ak odpad vzniká podnikateľom z predmetu ich činnosti, nie je komunálnym a sú povinní odovzdať ho na svoje náklady firme, ktorá je oprávnená taký odpad likvidovať.

Zníženie poplatkov
Podobne v Prešove zabezpečuje vývoz triedeného odpadu od firiem na základe objednávky akciová spoločnosť TSmP. „Tým, že sa firma zapojí do triedenia odpadov, zníži si množstvo komunálneho odpadu, a teda aj poplatky zaň. Poplatky sú podľa objednávky, ktorá automaticky vypočíta ich výšku, podľa požiadaviek danej firmy,“ informovala HN Eva Peknušiaková, hovorkyňa mesta.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.