20.03.2019, 00:00

Podzemná voda vám nikdy nepatrí

Ak nemáte vlastnú studňu a delíte sa o ňu s viacerými susedmi, môže dôjsť k rôznym sporom. Ako sa dajú vyriešiť, aby ste nezostali bez vody, poukazuje na príklad z praxe advokát Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková.

Podzemná voda vám nikdy nepatrí
Zdroj: SpoznajLiptov.sk

Prejazd cez pozemok

Problém vlastníka:
Som vlastníkom chaty v rekreačnej oblasti. Pred časom pozemok v tesnej blízkosti mojej nehnuteľnosti kúpil ďalší sused. Na svojom pozemku má ťarchu. Ide o prechod a prejazd v prospech majiteľa parcely. Nastala situácia, keď potrebujem dostať na môj pozemok auto s vrtnou súpravou na navŕtanie studne. To sa však vlastníkovi daného pozemku nepáči a nechce mi tento prejazd povoliť. Čo sa dá v takejto situácii robiť? Má vlastník právo nevpustiť auto na tento pozemok a môže zrušiť vecné bremeno? Požadované práce na studni sa majú vykonávať v najbližšom čase a už na to vybavujem príslušné povolenia.

Reakcia advokáta:
K zrušeniu vecného bremena súdom v dohľadnom čase nedôjde, keďže na jeho zrušenie nie sú dané dôvody. Ide vlastne o zaťaženie pozemku vo väčšom rozsahu, než je obvyklé. Prejazdom vrtnej súpravy by sa mohla narušiť, prípadne poškodiť cesta alebo pozemok suseda. V tejto situácii je dôležité, či vecné bremeno, ktoré spočíva v práve prechodu a prejazdu, máte zriadené na základe rozhodnutia súdu alebo písomne uzatvorenej dohody a či je toto vecné bremeno zapísané v katastri nehnuteľností, prípadne či na to bol vyhotovený geometrický plán. Napokon je rozhodujúce aj to, či má sused pozemok oplotený

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.