20.03.2019, 00:00

Podzemná voda vám nikdy nepatrí

Ak nemáte vlastnú studňu a delíte sa o ňu s viacerými susedmi, môže dôjsť k rôznym sporom. Ako sa dajú vyriešiť, aby ste nezostali bez vody, poukazuje na príklad z praxe advokát Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková.

Podzemná voda vám nikdy nepatrí
Zdroj: SpoznajLiptov.sk

Prejazd cez pozemok

Problém vlastníka:
Som vlastníkom chaty v rekreačnej oblasti. Pred časom pozemok v tesnej blízkosti mojej nehnuteľnosti kúpil ďalší sused. Na svojom pozemku má ťarchu. Ide o prechod a prejazd v prospech majiteľa parcely. Nastala situácia, keď potrebujem dostať na môj pozemok auto s vrtnou súpravou na navŕtanie studne. To sa však vlastníkovi daného pozemku nepáči a nechce mi tento prejazd povoliť. Čo sa dá v takejto situácii robiť? Má vlastník právo nevpustiť auto na tento pozemok a môže zrušiť vecné bremeno? Požadované práce na studni sa majú vykonávať v najbližšom čase a už na to vybavujem príslušné povolenia.

Reakcia advokáta:
K zrušeniu vecného bremena súdom v dohľadnom čase nedôjde, keďže na jeho zrušenie nie sú dané dôvody. Ide vlastne o zaťaženie pozemku vo väčšom rozsahu, než je obvyklé. Prejazdom vrtnej súpravy by sa mohla narušiť, prípadne poškodiť cesta alebo pozemok suseda. V tejto situácii je dôležité, či vecné bremeno, ktoré spočíva v práve prechodu a prejazdu, máte zriadené na základe rozhodnutia súdu alebo písomne uzatvorenej dohody a či je toto vecné bremeno zapísané v katastri nehnuteľností, prípadne či na to bol vyhotovený geometrický plán. Napokon je rozhodujúce aj to, či má sused pozemok oplotený alebo nie. Je vhodné, aby ste susedovi vopred oznámili plánovaný prejazd s tým, že na uvedený dátum máte záväzne objednané stavebné práce. Najlepšie je preukázať to potvrdenou objednávkou od zhotoviteľa diela. Zároveň susedovi oznámte, že ak by prejazdom auta s vrtnou súpravou došlo k väčšiemu narušeniu jeho pozemku, všetko dáte do pôvodného stavu na vlastné náklady. Sused sa totiž zrejme obáva hlavne poškodenia jeho pozemku.


Zásahy investora

Problém vlastníka:
Bývame v obci, kde nie je zavedený obecný vodovod. Jediným zdrojom pitnej vody sú studne, ktoré si sami vykopeme. Pred niekoľkými rokmi kúpil pozemky nad nami investor, ktorý žiadal o stavebné povolenie. Z dôvodu chybnej a nedostatočnej dokumentácie, ktorá nezohľadňovala zákonné normy, bolo stavebné konanie v roku 2014 zastavené. V apríli tohto roku začal investor opätovne pracovať na svojich pozemkoch a začal bez povolenia robiť vrty na studne. Po upozornení z našej strany na protiprávne konanie a neohlásenie vodnej stavby činnosť zastavil a obnovil ju začiatkom júla. Následkom jeho činnosti, čo preukázala hydrodynamická skúška, prišli dve domácnosti o vodu v studni a ďalšie dve domácnosti majú úroveň vody na kritickej hranici. Investor najprv vôbec nereagoval na oznámenie o strate vody a potom nám oznámil, že žiadnu škodu neeviduje, čiže ani nebude riešiť žiadnu nápravu. Ako máme ďalej postupovať?

Reakcia advokáta:
V tejto situácii by ste sa určite mali obrátiť na príslušný stavebný úrad vašej obce. Takýmto konaním, najmä keď tieto práce inves

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.