20.03.2019, 00:00

Studňa bez povolenia je čierna stavba

Chcete napojiť svoj dom na vlastný zdroj vody? Aby vznikol v potrubí dostatočný tlak, musíte mať studňu s čerpadlom. Kedy si ju môžete zriadiť bez povolenia a kedy na ňu už potrebujete súhlas úradov, vysvetľuje advokát Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners.

Studňa bez povolenia je čierna stavba
Zdroj: Dreamstime

1. Kedy sa charakterizuje studňa na pozemku rodinného domu ako stavba
Takzvané domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne, sú jednoduché vodné zariadenia na odber podzemných vôd. Medzi takéto zariadenia patria aj pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako desať litrov za minútu. Ak sa voda z domovej studne čerpá ručne, nepotrebujete na to povolenie alebo súhlas štátnej vodnej správy. Môžete ju odoberať alebo inak používať a nepotrebujete na to ani stavebné povolenie či ohlásenie. Príkladom sú studne pre potreby akýchsi rekreačných studničiek alebo studne na záhradách na polievanie kvetov či umývanie rúk. Ich využívanie je však len na vlastné nebezpečenstvo. Všetky ostatné studne, z ktorých sa voda nečerpá ručne, sa považujú za vodnú stavbu a na zariadenie je už potrebný súhlas úradov.

2. Ktoré úrady povoľujú realizáciu studní s čerpadlom
Ak budete čerpať vodu pomocou technických zariadení, akým je napríklad čerpadlo, ide už o vodnú stavbu. Vtedy je potrebné postupovať podľa stavebného zákona a zákona o vodách. Fyzická osoba musí požiadať príslušný obecný úrad o vydanie povolenia a k žiadosti priložiť aj list vlastníctva. Preukazuje ním vlastnícke alebo iné právo k nehnuteľnosti. Potrebná je tiež kópia z katastrálnej mapy a projektová dokumentácia v dvoch vyhotoveniach, jej súčasťou má byť hydrogeologický posudok na základe monitorovacieho vrtu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.