20.03.2019, 00:00

Studňa bez povolenia je čierna stavba

Chcete napojiť svoj dom na vlastný zdroj vody? Aby vznikol v potrubí dostatočný tlak, musíte mať studňu s čerpadlom. Kedy si ju môžete zriadiť bez povolenia a kedy na ňu už potrebujete súhlas úradov, vysvetľuje advokát Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners.

Studňa bez povolenia je čierna stavba
Zdroj: Dreamstime

1. Kedy sa charakterizuje studňa na pozemku rodinného domu ako stavba
Takzvané domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne, sú jednoduché vodné zariadenia na odber podzemných vôd. Medzi takéto zariadenia patria aj pramenné záchytky s výdatnosťou prameňa menšou ako desať litrov za minútu. Ak sa voda z domovej studne čerpá ručne, nepotrebujete na to povolenie alebo súhlas štátnej vodnej správy. Môžete ju odoberať alebo inak používať a nepotrebujete na to ani stavebné povolenie či ohlásenie. Príkladom sú studne pre potreby akýchsi rekreačných studničiek alebo studne na záhradách na polievanie kvetov či umývanie rúk. Ich využívanie je však len na vlastné nebezpečenstvo. Všetky ostatné studne, z ktorých sa voda nečerpá ručne, sa považujú za vodnú stavbu a na zariadenie je už potrebný súhlas úradov.

2. Ktoré úrady povoľujú realizáciu studní s čerpadlom
Ak budete čerpať vodu pomocou technických zariadení, akým je napríklad čerpadlo, ide už o vodnú stavbu. Vtedy je potrebné postupovať podľa stavebného zákona a zákona o vodách. Fyzická osoba musí požiadať príslušný obecný úrad o vydanie povolenia a k žiadosti priložiť aj list vlastníctva. Preukazuje ním vlastnícke alebo iné právo k nehnuteľnosti. Potrebná je tiež kópia z katastrálnej mapy a projektová dokumentácia v dvoch vyhotoveniach, jej súčasťou má byť hydrogeologický posudok na základe monitorovacieho vrtu. Ďalej sa k žiadosti prikladá súhlas príslušného miestneho stavebného úradu, ktorý overuje dodržanie podmienok územného rozhodnutia, doklad kvalifikovanej osoby a projektanta o ukončení vzdelania stavebného smeru, výpis zo živnostenského listu a doklad stavebného dozoru o ukončení vzdelania stavebného smeru. Nesmie chýbať vyjadrenie o podzemných vedeniach a stanoviská vlastníkov susedných parciel, ktorí sú účastníkmi konania.


3. S akým poplatkami treba rátať pri žiadosti na úrade
Uhradiť treba správny poplatok 30 eur. Napokon je ešte potrebné požiadať príslušný obecný úrad o povolenie na odber podzemných vôd, ktoré musí byť vydané najneskôr so stavebným povolením. Okrem poplatku pri podaní žiadosti treba pamätať na to, že list vlastníctva musí byť použiteľný na právne účely a na pošte sa za to platí 7,90 eura. Za každú kópiu katastrálnej mapy zaplatíte osem eur a za projektovú dokumentáciu okolo päť eur za zdokumentovaný štvorcový meter. Za vyjadrenie o podzemných vedeniach sa platí približne 14 eur a za hydrogeologický posudok odhadom 150 eur. Náklady na vydanie stavebného povolenia na studňu s čerpadlom teda môžu byť približne 225 eur. Ak je však potrebné vydať aj nové právoplatné územné rozhodnutie, celkové náklady na studňu sa ešte môžu výrazne zvýšiť.

4. Na aké obmedzenia môžeme naraziť
Okrem geologických a iných prírodných obmedzení, ktoré majú výrazný vplyv na výstavbu studne, sa môžu objaviť aj právne komplikácie, ktoré zabraňujú vybudovaniu studne. Jednou z nich je rozpor so záujmami vlastníkov susediacich pozemkov, keďže na vydanie povolenia na studňu sa vyžaduje aj súhlas dotknutých osôb, čiže vlastníkov. Ďalším problémom môže byť tiež stanovisk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.