20.03.2019, 00:00

Prílišná optimalizácia daní môže živnostníkovi uškodiť

V čase podávania daňových priznaní sa fantázia živnostníkov zapína naplno. Dôvodom je optimalizácia príjmu a snaha znížiť si daňové zaťaženie.

Daňové priznanie
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Podnikateľovi dovoľuje zákon znížiť si daňový základ predovšetkým uplatnením nezdaniteľných častí. Popritom môže využiť aj rady daňových poradcov a optimalizovať si daň tak, aby platil čo najmenej. Ale pozor. Prílišnou optimalizáciou si možno viac uškodiť než pomôcť.

Šetrenie ako šetrenie
„Krátkodobý pohľad na finančnú situáciu vedie živnostníka často k záveru, že čím nižšie dane zaplatí, tým viac ušetrí,“ konštatuje Stanislav Čižmárik, prezident Slovenského živnostenského zväzu. Problém je však v tom, ako podnikatelia naložia s peniazmi, ktoré vďaka optimalizácii na daniach ušetrili.

„Ak by ich využili ako rezervu, ktorú si uložia v niektorom z finančných produktov na nepredvídateľné budúce udalosti, alebo ak by ju investovali do rozvoja podnikania s cieľom zvýšiť zisk firmy, a teda aj svoj príjem z podnikania, mohli by sme hovoriť o zmysluplnej optimalizácii. Žiaľ, často sú tieto peniaze investované, či skôr minuté nesprávne a optimalizácia týmto stráca svoj podstatný zmysel. Pretože peniaze, ktoré podnikateľ ušetrí, nevyužije správnym spôsobom, či už pre seba, rodinu alebo firmu,“ upozorňuje člen predstavenstva Poštovej banky Peter Hajko.


Prehnaná optimalizácia daní sa nemusí vyplatiť hneď z niekoľkých dôvodov. „Ak má živnostník viac rokov za sebou daňovú stratu, alebo ak dlhuje na sociálnych odvodoch či daniach čo i len euro, je diskvalifikovaný zo všetkých podporných programov pre malé podniky a ukracuje sa o zdroje z eurofondov. Má napríklad zamedzený prístup k mikropôžičkám, účasti na informačných seminároch alebo k čerpaniu bezplatných poradenských služieb, ktoré poskytuje Slovak Business Agency,“ informuje Ján Pálenčár.

Nižšie dane = nižšia bonita
Živnostníci a malí podnikatelia sa na základe optimalizácie daní dostanú ťažšie aj k úveru na bývanie. Výšku ich čistých príjmov zisťuje banka z daňového priznania. Napríklad, živnostníkovi s hrubým príjmom 1 500 eur mesačne, ktorý si odráta 60-percentné paušálne výdavky, vyjde oficiálny čistý mesačný príjem na úrovni necelých 400 eur. Aj v súvislosti so sprísnením podmienok na poskytovanie pôžičiek mu banka nebude môcť poskytnúť vyšší ako približne 38-tisícový úver. Týka sa to všetkých pôžičiek dokopy. „Bonita klienta predstavuje najdôležitejší parameter, ktorý rozhoduje o tom, či klient úver dostane,“ vysvetľuje Peter Hajko.

Preto by mal živnostník zvážiť, či sa mu oplatí za každú cenu optimalizovať dane, respektíve do akej miery. Ak si potrebuje požičať na bývanie alebo na zabezpečenie iných potrieb, mal by porozmýšľať, či sa mu neoplatí vykázať len reálne výdavky, respektíve nezaradiť do nich za každú cenu všetky náklady. Pre banku sa tak stane bonitnejším a splní aj prísne podmienky centrálnej banky. A zároveň zvyšuje svoju finančnú istotu v starobe, ale aj v prípade nešťastia pre svojich blízkych.

Aké dane, taký dôchodok
Problémy nastávajú aj v prípade, ak si živnostník platí odvody do Sociálnej poisťovne z minimálneho vymeriavacieho základu. To sa deje v prípade, keď mu vyjde základ dane, teda hrubé príjmy očistené od daní, odvodov a paušálnych či reálnych výdavkov, vo výške do 5 724 eur ročne. „Živnostníkovi, ktorý si celý čas platí iba minimálne odvody, vychádza podľa údajov Sociálnej poisťovne pri odchode do dôchodku mesačný starobný dôchodok na úrovni 180 eur,“ dopĺňa Ján Pálenčár. Štát mu síce v súčasnosti, pri splnení zákonných podmienok, garantuje doplatenie do minimálneho dôchodku, čo je tento rok pri odpracovaných minimálne 30 rokoch 278,90 eura, pri 40 rokoch je to 322 eur. Ak však bude živnostník poberať dôchodok aj z druhého piliera, táto časť sa mu nebude zvyšovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.