20.03.2019, 00:00

Prílišná optimalizácia daní môže živnostníkovi uškodiť

V čase podávania daňových priznaní sa fantázia živnostníkov zapína naplno. Dôvodom je optimalizácia príjmu a snaha znížiť si daňové zaťaženie.

Daňové priznanie
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Podnikateľovi dovoľuje zákon znížiť si daňový základ predovšetkým uplatnením nezdaniteľných častí. Popritom môže využiť aj rady daňových poradcov a optimalizovať si daň tak, aby platil čo najmenej. Ale pozor. Prílišnou optimalizáciou si možno viac uškodiť než pomôcť.

Šetrenie ako šetrenie
„Krátkodobý pohľad na finančnú situáciu vedie živnostníka často k záveru, že čím nižšie dane zaplatí, tým viac ušetrí,“ konštatuje Stanislav Čižmárik, prezident Slovenského živnostenského zväzu. Problém je však v tom, ako podnikatelia naložia s peniazmi, ktoré vďaka optimalizácii na daniach ušetrili.

„Ak by ich využili ako rezervu, ktorú si uložia v niektorom z finančných produktov na nepredvídateľné budúce udalosti, alebo ak by ju investovali do rozvoja podnikania s cieľom zvýšiť zisk firmy, a teda aj svoj príjem z podnikania, mohli by sme hovoriť o zmysluplnej optimalizácii. Žiaľ, často sú tieto peniaze investované, či skôr minuté nesprávne a optimalizácia týmto stráca svoj podstatný zmysel. Pretože peniaze, ktoré podnikateľ ušetrí, nevyužije správnym spôsobom, či už pre seba, rodinu alebo firmu,“ upozorňuje člen predstavenstva Poštovej banky Peter Hajko.


Prehnaná optimalizácia daní sa nemusí vyplatiť hneď z niekoľkých dôvodov. „Ak má živnostník viac rokov za sebou daňovú stratu, alebo ak dlhuje na sociálnych odvodoch či daniach čo i len euro, je diskvalifikovaný zo všetkých podporných programov pre malé podniky a ukracuje sa o zdroje z eurofondov. Má napríklad zamedzený prístup k mikropôžičkám, účasti na informačných seminároch alebo k čerpaniu bezplatných poradenských služieb, ktoré poskytuje Slovak Bu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.