21.03.2019, 11:28

Chcete oddeliť časť urbárskeho pozemku? Takto sa to dá

Vlastníci súkromných pozemkov združených v pozemkovom spoločenstve, známych ako urbárske pozemky, riešia problém oddelenia časti plochy od spoločnej nehnuteľnosti. Na podobný problém narazila aj Urbárska spoločnosť s právnou subjektivitou, kde podiely vlastní aj naša čitateľka.

Chcete oddeliť časť urbárskeho pozemku? Takto sa to dá
Zdroj: Pixabay

Pozemkové spoločenstvo vlastní lúky a pasienky a niekoľko hektárov lesa, ktoré dalo do prenájmu. „Naše príjmy sú len z prenájmu a práve z odčlenenia zo spoločnej nehnuteľnosti,“ napísala do redakcie Marta Sedláčková. Usiluje sa získať právny výklad tej časti zákona, kde sa v dôvodovej správe hovorí: „Okamihom oddelenia časti spoločnej nehnuteľnosti je právoplatný zápis do katastra nehnuteľností.“ Pani Sedláčková popisuje postupy, ako situáciu rieši ich spoločenstvo a chce sa ubezpečiť, ktorý postup je správny.
----------------------------------------------------------------------------
Postup pozemkového spoločenstva:

– Počas roka spoločenstvo eviduje žiadosti o odčlenenie zo spoločnej nehnuteľnosti a pri žiadostiach sú aj geometrické plány s výmerou k odčlenenej nehnuteľnosti a návrhom jednotkovej ceny za štvorcový meter.

– Po skončení roka, v prvých mesiacoch nasledujúceho roka sa určí termín valného zhromaždenia spoločenstva a všetko sa predloží zhromaždeniu. Dostane návrh na odčlenenie, v ktorom je vypísaný list vlastníctva odčleňovaného pozemku, jeho parcelné číslo, jeho druh, celková výmera a návrh na odčlenenie v štvorcových metroch a na záver aj oznámenie, že sa mení účelové využitie spoločnej odčlenenej nehnuteľnosti.

– Návrh na valnom zhromaždení príjme nadpolovičná väčšina prítomných spoluvlastníkov spoločnej nehnuteľnosti. Do uznesenia valného zhromaždenia sa zapíše: Valné zhromaždenie schválilo oddelenie spoločnej nehnuteľnosti tak, ako je to uvedené v návrhu, ktorý je neoddeliteľnou prílohou tohto uznesenia.

– Po valnom zhromaždení sa spíše kúpna zmluva.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.