26.03.2019, 00:00

Korupčný lekár? Obráťte sa na políciu

Ak si od vás zdravotnícky pracovník pýta úplatok, obráťte sa na protikorupčnú linku zavedenú v nemocniciach práve na tieto prípady. Cez ňu sa môžete e-mailom obrátiť priamo na vedenie nemocnice. E-maily zaviedlo ministerstvo zdravotníctva preto, lebo pacienti oznamujú korupciu skôr písomne než telefonicky.

Korupčný lekár? Obráťte sa na políciu
Zdroj: Dreamstime

Ak si lekár pýta úplatok alebo sa vyhráža odmietnutím alebo posunutím operácie, obráťte sa na protikorupčnú linku alebo na políciu.
Pacienti alebo ich blízki sa pri blížiacom sa termíne operácie dostávajú pod čoraz väčší tlak. Neraz ide o život im alebo členom rodiny, na ktorých im záleží. Pacienti často nevedia, čo im je, aká je ich presná diagnóza a aké zdravotné následky im hrozia. Keď do tohto stresujúceho prostredia príde ešte aj korupcia, situácia sa ešte zhoršuje. Prinášame prípady podplácania v zdravotníctve, ktorých svedkami môžete byť aj vy, a to spolu s odpoveďami, ako ich riešiť.


Korupciu ohláste
Odpoveď na otázku, čo robiť, ak sa dostanete do situácie, keď lekár podmieňuje prijatie na operáciu úplatkom, je čisto podľa zákona úplne jednoduchá – pokus o korupčné správanie je potrebné ihneď nahlásiť. „K takémuto postupu nás pod hrozbou trestu vedie aj Trestný zákon, ktorý hovorí, že ak neprekazím trestný čin korupcie, tak sa dokonca sám dopúšťam trestného činu,“ vysvetľuje advokát Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Na prekazenie trestného činu korupcie stačí žiadosť o úplatok nahlásiť na polícii. Ak korupciu neoznámite, vtedy riskujete trestný čin. Nemocnice bývajú vybavené aj protikorupčnou linkou. Na nich možno úplatky, ktorými lekári podmieňujú zákroky, nahlásiť.

„Realita je omnoho zložitejšia a naplnenie požiadaviek zákona je výrazne ovplyvnené konkrétnou situáciou, v ktorej sa pacient nachádza, vážnosťou jeho diagnózy, obavou o život a strachom z toho, že ,nabonzovaním‘ sa jeho situácia len zhorší,“ upozorňuje na ľudský rozmer vyžadovania úplatkov lekármi Humeník. „Konanie, ktorým by zdravotnícky pracovník zneužíval svoje momentálne postavenie, schopnosti a vplyv, je absolútne amorálne,“ dodáva k takémuto konaniu advokát.


Na to, aby sa korupcia v zdravotníctve dôsledne riešila, je podľa odborníkov nevyhnutné, aby nemocnice mali transparentné a etické vedenie. Dôležité je aj to, aby polícia nevidela v oznámení len technickú stránku veci a body do svojej štatistiky, ale reálne sa problémom zaoberala a nezamietla ho pod koberec.


Pred súd predstúpte s dôkazmi
Omnoho závažnejší prípad korupcie, čím sa situácia posúva na vyššiu „úroveň“, je vydieranie pacientov zdravotníckymi pracovníkmi v štýle odmietnutia alebo zbabrania zákroku. V tejto situácii hovoríme o úplne extrémnom prípade hrubého zneužitia postavenia a moci lekára.

Práve takíto zdravotnícki pracovníci v konečnom dôsledku vrhajú tieň na všetkých tých, ktorí si svoju prácu vykonávajú poc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.