27.03.2019, 00:00

Žiadosť o kúpele má presný postup

Kúpeľnú liečbu nemusíte absolvovať len na Slovensku. V rámci cezhraničnej zdravotnej starostlivosti sa môžete ísť liečiť aj do iných krajín Európskej únie. Poisťovňa vám prispeje.

Žiadosť o kúpele má presný postup
Zdroj: Archív HN

Kúpeľná starostlivosť môže výrazne zmierniť zdravotné problémy alebo im predísť, napriek tomu by ich mohlo využívať viac ľudí. Slovensko je pritom kúpeľná veľmoc. Na liečenie v kúpeľoch sa síce môžete vybrať za vlastné peniaze ako samoplatiteľ, ale ak chcete príspevok zdravotnej poisťovne, potrebujete dodržať postup.


Ak máte konkrétny zdravotný problém, je nutné navštíviť všeobecného lekára, ten vás v prípade potreby odporučí na špecialistu. Liečeniu v kúpeľoch musí predchádzať ambulantná liečba alebo hospitalizácia pacienta. Návrh na liečbu už vystaví špecialista na základe nálezov a odporučenia. Zdravotná poisťovňa má na jeho posúdenie tridsať dní. Schválený návrh na kúpeľnú liečbu musí obsahovať povinné údaje – ten poisťovňa doručí pacientovi.


„O tom, ako často zdravotná poisťovňa preplatí pacientovi kúpeľnú liečbu, rozhoduje druh indikácie. Jednoznačne sa nedá určiť ani dĺžka ambulantnej liečby pre schválenie kúpeľnej starostlivosti,“ hovorí Matej Neumann, hovorca poisťovne Union.


Ako vybaviť kúpele
Záujemca o pobyt v kúpeľoch musí dodržať isté pravidlá. „Pred nástupom potrebujete vyplniť tlačivo Návrh na kúpeľnú starostlivosť. To nájdete na stránke zdravotnej poisťovne a spolu s priloženými lekárskymi správami podáte v pobočke vašej poisťovne. Druhá možnosť je zaslať ho poštou do pobočky, ktorá má na starosti priamo posudzovanie žiadostí o kúpeľnú liečbu,“ objasňuje Jana Martanovičová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Návrh musí byť doručený najneskôr šesť týždňov pred skončením lehoty jeho platnosti.


„Ak schválime kúpeľnú starostlivosť typu A, ktorú hradí poisťovňa v plnej výške, návrh zašleme priamo do zariadení, s ktorými máme uzatvorenú zmluvu na liečbu indikácie pacienta. Následne doručíme písomný súhlas s liečbou, v ktorom uvádzame: názov zariadenia, počet dní liečenia a posledný možný nástupný termín,“ dopĺňa Martanovičová.

Kľúčový dokument
Konkrétne kúpele si môže poistenec vybrať zo zoznamu zmluvných prírodných liečebných kúpeľov skôr, ako podá spomínaný návrh. Ak si zariadenie nevyberie sám, poisťovňa mu ho pridelí sama. Ak ide o kúpeľnú starostlivosť typu B, pacient si hradí ubytovanie a stravovanie sám. Poisťovňa vám potom zašle takzvané Oznámenie o schválení kúpeľnej starostlivosti.

Obsahuje počet dní liečenia s posledným možným nástupným termínom, stanovisko revízneho lekára, kópiu návrhu a priložené lekárske správy spolu so zoznamom zmluvných kúpeľov. Súčasťou zaslanej dokumentácie je i tlačivo Návratka, ktoré vyplníte a pošlete do poisťovne, ak na kúpeľnú liečbu nenastúpite.


Po schválení návrhu je potrebné kontaktovať už aj kúpele, kde sa pobyt uskutoční. Pošlete tam originál schváleného stanoviska s úhradou, kópiu návrhu a lekárske správy. So zariadením si vopred dohodnete procedúry, ubytovanie a príplatky. Nástupný termín nemôže byť neskorší,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.