28.03.2019, 00:00

O kúpele môžete žiadať každý rok

Nech už ide o ochorenia pohybového aparátu, astmu alebo rôzne poúrazové stavy, kúpele sú bezpochyby prostriedkom, ktorý môže tieto problémy vyriešiť alebo ich aspoň zmierniť. Kedy a za akých podmienok vám na ne môže prispieť štát, vysvetľujú odborníci.

O kúpele môžete žiadať každý rok
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Odpovedá Matej Štepianský zo zdravotnej poisťovne Dôvera

1. Úhrada od poisťovne
Ako často má nárok pacient na uhradenie liečby z verejného zdravotného poistenia a ako dlho sa na diagnózu musí liečiť, aby mu poisťovňa pobyt uhradila?
To, či má osoba nárok na kúpeľnú liečbu, závisí od indikačnej skupiny ochorenia. Pri niektorých indikačných skupinách je periodicita raz za rok, pri iných pre zmenu len raz za dva roky.
Predpis kúpeľnej liečby môže vykonať všeobecný lekár alebo špecialista. Návrh sa vypisuje na základe nálezu špecialistu, ktorý musí byť súčasťou kúpeľného návrhu. Kúpeľná liečba nie je možná, ak pacient trpí prenosnou infekčnou chorobou alebo akoukoľvek chorobou v akútnom štádiu a tiež ak je závislý od alkoholu alebo iných návykových látok. Do kúpeľov nemôže pacient s inkontinenciou, tehotné ženy a pri niektorých diagnózach môže byť problémom aj fajčenie.

2. Delenie diagnóz
Vzhľadom na môj zdravotný stav by bolo potrebné, aby som absolvoval kúpeľnú liečbu. Kedy mám nárok na jej kompletnú a kedy na čiastočnú úhradu z verejného poistenia?
Rozdelenie diagnóz do skupín A alebo B určuje indikačný zoznam. V skupine A je z verejného zdravotného poistenia hradená zdravotná starostlivosť, ubytovanie a strava. V skupine B je hradená len zdravotná starostlivosť, pričom ubytovanie a stravu hradí poistenec sám. Pacientom z kategórie B hradí poisťovňa zdravotnú starostlivosť. Keďže takýto poistenec si hradí stravovanie a ubytovanie z vlastných peňazí, môže si ju aj sám vybrať. S pobytom v kúpeľoch môžu byť spojené aj ďalšie poplatky, ktoré závisia od toho, čo navyše si pacient ešte vyberie.

3. Maximálna suma
Zaplatím za kúpele, ktoré mi hradí zdravotná poisťovňa, niečo navyše, ak by som chcel v rámci ubytovania izbu, v ktorej by som bol sám?
Štandardné ubytovanie predstavuje minimálne dvojlôžkovú izbu so sociálnym zariadením umiestneným mimo izby. Podľa zákona si môžu kúpele za takéto ubytovanie na jeden deň pýtať maximálne 7,30 eura v hlavnej sezóne, čiže v druhom a treťom štvrťroku. Mimo sezóny si môžu vyžiadať maximálne 4,98 eura za jeden deň. To hovoríme o prvom a štvrtom štvrťroku. Takýchto štandardných izieb je však málo. Preto je pravdepodobné, že si pacient vyberie nadštandard a zaplatí zaň cenu, ktorú zákon nereguluje a určuje si ju samostatne kúpeľné zariadenie. Rovnako je potrebné uhradiť aj kúpeľný poplatok a daň z ubytovania.


Odpovedá Beata Toroková zo spoločnosti Sorea

4. Podpora od štátu
Som dôchodca a síce som neprekonal žiadne závažné ochorenie alebo úraz, avšak cítim, že kúpele by mi len prospeli. Mám nárok na nejaké zľavy od štátu?
So štátnou dotáciou môžu dôchodcovia využiť pobyty s plnou penziou na týždeň už za 127 eur. Čerpanie dotácie ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny na podporu rekondičných aktivít je zabezpečované prostredníctvom Konfederácie odborových zväzov. Na dotovanom pobyte sa môže zúčastniť poberateľ starobného, predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku, ktorý nevykonáva žiadnu závislú činnosť, nepodniká a má trvalý pobyt na Slovensku.

5. Čestné vyhlásenie
Poberám len starobný dôchodok. Musím túto skutočnosť potvrdiť, ak by som sa rozhodol pre niektorú z výhodných ponúk rekondičných pobytov pre dôchodcov?
Ľudia, ktorí využijú túto dotáciu, musia skutočnosť, že okrem svojho dôchodku nemajú žiaden ďalší príjem, potvrdiť podpísaním čestného vyhlásenia. To tvorí súčasť dotačného poukazu, ktorý dostanú pri nástupe do ubytovacieho zariadenia.

6. Začiatok sezóny
Kedy v tomto roku sa začína sezóna výhodných rekondičných pobytov pre seniorov?

Prvý možný termín nástupu na pobyt je 7. apríl. Trvá sedem dní, čiže šesť nocí, a jeho súčasťou je aj plná penzia. Raňajky, obedy a večere sú teda v cene. Ubytovať sa môžete v hoteloch rôznej kategórie, počnúc hotelom Kongres & Biznis na hradnom vŕšku v Bratislave cez Wellness a Relax hotely na Spiši, v Nízkych a vo Vysokých Tatrách až po historický hotel v Zámku Topoľčianky. K dispozícii je šesť dvojlôžkových izieb. Plná penzia zahŕňa šesťkrát bufetové raňajky, päťkrát trojchodový obed a šesťkrát trojchodovú alebo bufetovú večeru.

7. Zmena termínu
S manželom by sme radi využili možnosť rekondičných pobytov pre penzistov. Nevyhovuje nám však dĺžka pobytov. Vzhľadom na rodinné záležitosti by sme chceli výletovať len 5 dní. Je možné takýto dotovaný pobyt skrátiť?
Pobyt so štátnou dotáciou sa začína v nedeľu večerou a končí sa v sobotu raňajkami. Po dohode s hotelom je však možné termín posunúť. Na takomto pobyte je však možné zúčastniť sa len raz počas príslušného roka a tiež platí, že sa naň nevzťahuje vernostná zľava Sorey.

8. Bazény a wellness
Obsahujú dotované dovolenky pre dôchodcov zľavy aj na návštevy bazénov alebo nejakých vodných svetov?

Všetci klienti, ktorí sú ubytovaní v sieti So

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.