01.04.2019, 00:00

Vybraní penzisti si polepšia

Starobné dôchodky za minulý rok sa už valorizovali. Pracujúci penzisti, ktorí si celý minulý rok privyrábali k dôchodku, už dostali vyrozumenie o jeho náraste. Ako sa bude vyvíjať ďalšie zvyšovanie penzií, kto dostane pridané a kedy? Zostáva valorizačný mechanizmus rovnaký ako minulý rok? Tieto otázky určite zaujímajú každého dôchodcu.

Vybraní penzisti si polepšia
Zdroj: Reuters

Slovensku sa ekonomicky darí, o čom svedčia príjmy štátneho rozpočtu, ktoré sa čoraz viac adresne prerozdeľujú mladým ľuďom, rodinám, dôchodcom, nezamestnaným a ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. „Pri dôchodkoch každoročne pokračujeme v nastavenej valorizácii,“ uvádza Michal Stuška, hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Ak by sa tak nestalo, tak napríklad starobné dôchodky by sa v minulých rokoch zvýšili v priemere len o 3,6 eura. Prijatými zákonnými zmenami sa však zvýšili o 8,4 eura. Tento valorizačný mechanizmus sme zaviedli aj do ďalších rokov.“

Dvojnásobná úroveň
Novinkou pre tento rok je nový výpočet vianočného príspevku. Zákon, ktorý sa pripravuje, by ho mal navýšiť na dvojnásobnú úroveň v porovnaní so súčasným mechanizmom, vrátane jednorazového zvýšenia. Jednorazový nárast už bude priamo zakomponovaný vo vzorci na výpočet vianočného príspevku. Maximálna suma vianočného príspevku teda bude 200 eur.


„Okrem zdvojnásobenia sumy vianočného príspevku ho môže dostať viac penzistov. Doteraz bola hranica nároku 60 percent priemernej mzdy. V tomto roku sa zvýšila na 65 percent,“ informuje Stuška. „Horná hranica dôchodku, do ktorej bude mať dôchodca nárok na príspevok, tak bude 658,50 eura, keďže priemerná mesačná mzda vlani bola 1 013 eur. Nárok na vianočný príspevok budú mať dôchodcovia, ktorých úhrn dôchodkových príjmov neprekročí túto sumu. Predpokladá sa, že pôjde o 1,3 milióna osôb.


Pevná suma
Zmena nastane aj pri výsluhových dôchodkoch. Po novom by sa mali v rokoch 2019 až 2021 zvyšovať pevnou sumou. Predpokladá to návrh záko

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.