03.04.2019, 13:52

Nechcete ostať rodičom na krku? Začnite študovať na duálnych školách

Na Slovensko sa vracajú bývalé osvedčené učňovky. Čoraz viac žiakov po základnej škole si chce realizovať detské sny. Stať sa zručným remeselníkom, murárom, elektrikárom či zváračom.

Nechcete ostať rodičom na krku? Začnite študovať na duálnych školách
Zdroj: Pavol Funtál

Prípravu na na budúcu profesiu v reálnych podmienkach priamo u zamestnávateľa. To sú výhody duálneho vzdelávania na stredných odborných školách. Ich počet každým rokom rastie. Slovensko sa tak vracia k bývalým osvedčeným učňovkám.

NH spoločne so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania vytypovalo výhody duálneho vzdelávania, ktoré by mali prilákať ďalších žiakov zo základných na stredné odborné školy.

Desať vecí, ktoré hovoria za duál z pohľadu žiaka

1. Prípravuje sa na povolanie v reálnych výrobných podmienkach u zamestnávateľa.
2. Môže využívať najnovšie technológie, zariadenia, materiály a pracovné postupy priamo vo výrobe pod vedením skúseného inštruktora.
3. Popri vzdelávaní si môže zarobiť už na strednej škole.
4. Dostane materiálne zabezpečenie v podobe pracovného oblečenia, ochranných pomôcok, obedov, cestovných náhrad, príspevku na ubytovanie...
5. Po skončení strednej školy má istotu, že sa zamestná.
6. Dostane sa do tímu zamestnancov už ako žiak strednej školy.
7. Bude mať firemné benefity už počas strednej školy tak, ako aj ostatní zamestnanci.
8. Získa pracovné návyky priamo počas štúdia, navykne si postupne aj na pracovné prostredie a kolektív, odpúta sa skôr od rodičov.
9. Skrátenie adaptácie pri vstupe na pracovný trh a rýchlejši

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.