10.04.2019, 00:00

Za viac drobných parciel dostanete súvislú plochu

Namiesto podielov na parcelách jedna a v celku. Ku každej prístupová cesta, taká je realita na tých územiach, kde už prebehli komasácie, a koncom roka sa spustia v ďalších 168 katastrálnych územiach.

Za viac drobných parciel dostanete súvislú plochu
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Na pozemkové úpravy čakajú najmä vlastníci rozdrobených pozemkov. Hodnota ich pôdy scelením stúpne a oni budú môcť vyrokovať lepšie podmienky pri ich prenajímaní. Komasácia však pomôže aj farmárom, keďže po jej realizácii klesne počet nájomných zmlúv, ktoré musia uzatvárať s vlastníkmi. Obciam sa zas zjednoduší postup pri výbere miestnych daní z pozemkov.


Do najnovšieho projektu sceľovania je zatiaľ zapojených 168 katastrálnych území. „Vybrali sme také, kde je stupeň rozdrobenosti z hľadiska veľkosti parciel, počtu vlastníkov a najmä počtu spoluvlastníckych podielov najväčší,“ objasnil Jaroslav Puškáč, generálny riaditeľ sekcie legislatívy ministerstva pôdohospodárstva.

Tiene minulosti
Momentálne sa pozemkové úpravy na našom území rozbiehajú po dlhých 10 rokoch. Rada Úradu pre verejné obstarávanie odobrila proces ich prípravy, ktorý bol v réžii ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Podľa ministerky Gabriely Matečnej je to potešujúca správa. Nielen pre majiteľov, ale aj pre poľnohospodárov, ktorí hospodária na pôde. „Pozemkové úpravy v tak rozdrobenom vlastníctve, aké máme na Slovensku, sú nevyhnutné. Pôda je pre poľnohospodárov základný výrobný prostriedok a rozdrobené pozemkové vlastníctvo im bráni riadne ju užívať,“ povedala Matečná. Poukázala na krátkosť času, keďže sa budú financovať z Programu rozvoja vidieka a budú sa musieť zrealizovať do marca 2023.


Dĺžka procesu
„Štandardná dĺžka trvania projektu je štyri až šesť rokov. Závisí od miestnych podmienok, veľkosti územia a zložitosti vlastníckych vzťahov,“ povedal pre HN Jozef Urban, podpredseda Komory pozemkových úprav. „Odôvodnené námietky vlastníkov rieši správny orgán. Úlohou i prianím spracovateľa i správneho orgánu je, aby k takej situácii nedošlo. To je aj zmyslom ich snaženia pri vedení projektu,“ vraví Urban.


Po vyše 25 rokoch máme urobené pozemkové úpravy v 436 katastrálnych územiach z 3 559, čo je podľa Emila Macha, predsedu Slovenskej poľnohospodárske a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.