15.04.2019, 00:00

Skorší dôchodok a menej peňazí. Pripravte sa na zmeny

Pre mnohých mladých je dôchodok len vzdialená vidina. V dôchodkovom systéme je však toľko zmien, že myslieť na to, ako ísť do dôchodku s vreckom plným peňazí, treba už teraz. Najmä ak parlament schválil a prezident podpísal ústavný zákon o zastropovaní penzijného veku.

Skorší dôchodok a menej peňazí. Pripravte sa na zmeny
Zdroj: Dreamstime

Zákon, ktorý sa začne uplatňovať od 1. júla, avizuje zámer prijať znížený strop dôchodkového veku v prípade osôb, ktoré vychovali deti. Ten by sa mal zakomponovať neskôr do samotného zákona o sociálnom poistení. V prípade žien sa zvažuje dôchodkový vek 63 rokov. Pre ostatných – 64 rokov.

„Maximálny dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti, upravuje priamo prijatá novela Ústavy,“ vysvetľuje Michal Stuška, hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Ženám, ktoré vychovali jedno dieťa, bude znížený vek odchodu do dôchodku o šesť mesiacov, ktoré vychovali dve deti, o jeden rok a ženám, ktoré vychovali tri a viac, o rok a pol. Spôsob výpočtu dôchodku sa pre ne nezmení. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr vo veku 63,5 roka, ktorá vychovala dve deti, bude môcť ísť do dôchodku najneskôr vo veku 63 rokov a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi – vo veku 62,5 roka.“

Zavedenie stropu pri predlžovaní dôchodkového veku na úrovni 64 rokov znamená, že posledný ročník, ktorému sa podľa súčasných podmienok predĺži dôchodkový vek, bude ročník 1965, na ktorý sa začne vzťahovať dôchodkový vek 64 rokov. Na osoby narodené v roku 1966 a mladšie sa už bude uplatňovať Ústavou garantovaná hranica dôchodkového veku 64 rokov. Platí to pre mužov a bezdetné ženy. Znamená to, že výška dôchodkového veku určená zákonom nebude môcť od účinnosti novely Ústavy prekročiť stanovený strop.


Zámer predĺženia
„Určenie maximálneho dôchodkového veku neznamená, že poistenec nemôže ďalej pracovať, a teda aj ďalej získavať obdobie dôchodkového poistenia aj po dosiahnutí dôchodkového veku, respektíve popri čerpaní dôchodku,“ dôvodí Stuška. „Zámerom zastropovania nikdy nebolo brániť ľuďom v tom, aby si prácou naďalej mohli zvyšovať budúci dôchodok. Ale podľa ich vlastného uváženia a najmä v závislosti od ich fyzickej kondície a zdravotného stavu.“

Samozrejme, jedným z parametrov výpočtu dôchodku je obdobie dôchodkového poistenia. Platí, že čím je obdobie dôchodkového poistenia kratšie, tým nižší je dôchodok. A naopak. Na dĺžku poistenia, a teda výšku dôchodku, má však pri tej istej logike aj dlhšie obdobie štúdia, starostlivosť o deti či obdobia nezamestnanosti. Ešte väčší vplyv má však príjem človeka počas pracovnej kariéry, ktorý tvorí vymeriavací základ na platenie poistného. Komplexný tlak ministerstva a vlády na zvyšovanie miezd, na rekordnú zamestnanosť či legálne zamestnanie a príjem ľudí preto má a aj bude mať zásadný vplyv na výšku ich budúceho dôchodku a iných dávok sociálneho poistenia, ako aj na stabilitu celého dôchodkového systému.

Za a proti
Je zastropovanie víťazstvo, alebo prehra? A čo to bude znamenať pre budúcich dôchodcov, ktorí majú teraz napríklad len tridsať rokov? Mladí ľudia sa právom obávajú, že o dvadsať či tridsať rokov nebude ma

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.