15.04.2019, 00:00

O penziu sa zaujímajte rok vopred

Každý rok pribúdajú noví dôchodcovia, ktorí si musia požiadať o penziu. Kto sa však začne obzerať po svojich dokladoch v poslednej chvíli, riskuje predĺženie jej vybavovania.

O penziu sa zaujímajte rok vopred
Zdroj: Reuters

Nová právna úprava určujúca dôchodkový vek sa vzťahuje na ľudí narodených po 31. decembri 1956. Dôchodkový vek ľudí narodených v roku 1957 bude teda 62 rokov a šesť mesiacov. Predĺženie veku sa naďalej nevzťahuje na tých, ktorým súčasný zákon umožnil zachovať znížený dôchodkový vek: ľudia, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, do I. a/alebo II. kategórie funkcií a ženy v závislosti od počtu vychovaných detí.

Skoré vybavenie
Ak v tomto roku dosiahnete dôchodkový vek a o to, ako si vybaviť penziu, sa začnete zaujímať až teraz, je už pomaly neskoro. Ako zdôrazňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne, zaujímať sa o dôchodok treba zhruba rok pred dovŕšením penzijného veku. „Až od tohto dátumu môže byť v pobočke spísaná žiadosť o starobný dôchodok.“

Ešte predtým je potrebné skontrolovať si prostredníctvom Informácie o stave a o zmenách individuálneho účtu poistenca, či má poisťovňa o vás evidované všetky obdobia dôchodkového poistenia a vymeriavacie základy, z ktorých ste odvádzali poistné. Údaje sú totiž potrebné na správne určenie nároku na samotný dôchodok a na výpočet jeho výšky. Ak sa oň začnete zaujímať včas, môžete si prípadné chýbajúce doklady doplniť ešte pred spísaním žiad

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.