16.04.2019, 00:00

Kvalita študentov a absolventov práva u nás klesá. Fakulty berú takmer každého

Optimálne je, ak si študenti už počas štúdia vyskúšajú viacero druhov praxe, hovorí Andrea Erdosövá, prodekanka pre bakalárske a magisterské štúdium na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy.

Kvalita študentov a absolventov práva u nás klesá. Fakulty berú takmer každého
Zdroj: Pixabay

Vizitka: Kto je Andrea Erdosövá
Pôsobí ako prodekanka pre bakalárske a magisterské štúdium na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Venuje sa otázkam európskeho a medzinárodného práva a ľudským právam. Je členkou Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo a má aj skúsenosti z advokácie.

Sú naše právnické fakulty kvalitné?
Medzi univerzitami prebieha boj o študenta. To znižuje prísnosť kritérií už pri ich prijímaní. Dnes študuje na vysokých školách mnoho priemerných až podpriemerných študentov. Tí by v minulosti nezvládli ani prijímacie konania. Nie každý, kto si na Fakultu práva Paneurópskej vysokej školy podá prihlášku a bude prijatý, štúdium aj úspešne ukončí. Záverečné štátne skúšky sú tradične najnáročnejšie. Každý rok máme vysokú štatistiku tých, ktorým sa ich nepodarí s úspechom urobiť.


Advokáti tvrdia, že nájsť kvalitných absolventov je mimoriadne ťažké.
Záujem o štúdium spoločenských vied v ostatných rokoch značne klesol. Pokles zaznamenala aj atraktivita štúdia práva. Môžu za to viaceré skutočnosti – od demografických po trhové. Viacerí uvádzali príčinu aj v zavedení povinnej päťročnej praxe advokátskeho koncipienta. Pri celkovom poklese študentov automaticky klesá aj počet tých kvalitných, čo sa prejavuje aj na trhu právnických profesií. Šanca nájsť kvalitne pripravených absolventov sa tak znižuje. Ale v hre sú aj iné faktory.


Čo sú tie iné faktory?
Ponúk od medzinárodných alebo lokálnych advokátskych kancelárií je veľmi veľa. Situácia na trhu sa v porovnaní s minulosťou zmenila – ponuka práce dnes prevyšuje dopyt. V súčasnosti si kancelárie nedovolia poskytovať študentom smutne známu prax varenia kávy alebo vybavovania rutinných vecí na úradoch. Ponuka sa musí spájať s ozajstnou aplikáciou práva. Iba tak si tí najschopnejší a jazykovo vybavení študenti budú hľadať prácu práve u nich.


Čo od absolventov požadujú firmy?
Zamestnávatelia apelujú na praktické zručnosti a celkové porozumenie právu. Doba sa zmenila. Dnes sa nedá vzdelávať izolovane od praxe, od požiadaviek trhu a zamestnávateľov. Preto sa firiem pýtame, aké znalosti alebo schopnosti absolventom chýbajú a v čom sú dobrí.


Odporúčate vašim študentom absolvovať prax v advokátskej kancelárii alebo na súde?
Nielenže im to odporúčame, my im výslovne pomáhame nájsť si prax v týchto kanceláriách. Máme memorandá o spolupráci s významnými advokátskymi kanceláriami, s Najvyšším súdom, s Národnou asociáciou realitných kancelárií a s ďalšími subjektmi. Títo naši partneri sa na nás obracajú vždy, keď potrebujú študentov. Funguje to aj opačne. Našim študentom sprostredkúvame prax, aby sa zorientovali. Mnohí sa natoľko osvedčili, že si ich zamestnávatelia ponechali aj po skončení štúdia. Niektorí sú dnes dokonca aj partneri alebo spoločníci.


Funguje táto spolupráca?
Je to optimálny model. Študent získa skúsenosť s fungovaním trhu a dokáže sa po skončení školy rozhodnúť, čo chce najbližšie roky robiť. Ešte počas štúdia môže vyskúšať viacero druhov praxe a lepšie sa zorientovať.


Sú p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.