16.04.2019, 00:00

Kvalita študentov a absolventov práva u nás klesá. Fakulty berú takmer každého

Optimálne je, ak si študenti už počas štúdia vyskúšajú viacero druhov praxe, hovorí Andrea Erdosövá, prodekanka pre bakalárske a magisterské štúdium na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy.

Kvalita študentov a absolventov práva u nás klesá. Fakulty berú takmer každého
Zdroj: Pixabay

Vizitka: Kto je Andrea Erdosövá
Pôsobí ako prodekanka pre bakalárske a magisterské štúdium na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Venuje sa otázkam európskeho a medzinárodného práva a ľudským právam. Je členkou Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo a má aj skúsenosti z advokácie.

Sú naše právnické fakulty kvalitné?
Medzi univerzitami prebieha boj o študenta. To znižuje prísnosť kritérií už pri ich prijímaní. Dnes študuje na vysokých školách mnoho priemerných až podpriemerných študentov. Tí by v minulosti nezvládli ani prijímacie konania. Nie každý, kto si na Fakultu práva Paneurópskej vysokej školy podá prihlášku a bude prijatý, štúdium aj úspešne ukončí. Záverečné štátne skúšky sú tradične najnáročnejšie. Každý rok máme vysokú štatistiku tých, ktorým sa ich nepodarí s úspechom urobiť.


Advokáti tvrdia, že nájsť kvalitných absolventov je mimoriadne ťažké.
Záujem o štúdium spoločenských vied v ostatných rokoch značne klesol. Pokles zaznamenala aj atraktivita štúdia práva. Môžu za to viaceré skutočnosti – od demografických po trhové. Viacerí uvádzali príčinu aj v zavedení povinnej päťročnej praxe advokátskeho koncipienta. Pri celkovom poklese študentov automaticky klesá aj počet tých kvalitných, čo sa prejavuje aj na trhu právnických profesií. Šanca nájsť kvalitne pripravených absolventov sa tak znižuje. Ale v hr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.