17.04.2019, 00:00

Žaloba nasleduje až po neúspešnom rokovaní

Každý jeden prípadný spor medzi spoluvlastníkmi pozemkov je jedinečný a má svoje vlastné osobitosti, ktorými sa vyznačuje. Zákon rozoznáva tri spôsoby vysporiadania, na ktoré upozorňuje advokát Milan Ficek.

Žaloba nasleduje až po neúspešnom rokovaní
Zdroj: Pixabay

Rozdeliť nemožno každú vec, keďže niektoré veci, ak by došlo k ich faktickému rozdeleniu, by boli znehodnotené. Rozlišuje sa preto faktické a právne delenie veci. Ak sa delí napríklad nehnuteľnosť, je potrebné disponovať geometrickým plánom, prípadne znaleckým posudkom. Ak sa vec nedá rozdeliť, potom sa môže prikázať jednému alebo viacerým spoluvlastníkom. Ak ani jeden z nich vec nechce, potom sa vec predá a výťažok z predaja sa podľa podielov rozdelí.

Samozrejme, je cesta mimosúdnej dohody vždy rýchlejšia a cenovo menej náročná než súdny spor. Súdny spor môže trvať totiž aj niekoľko rokov, ak sa spoluvlastníci nevedia dohodnúť. Niekedy sa vysporiadaniu vyhnúť nedá, a ak spoluvlastníci chcú majetok vysporiadať, tak že sa jeden z nich stane napríklad výlučným vlastníkom s tým, že druhého vyplatí, je potrebné urobiť tak jedine dohodou alebo žalobou. Ak ide aj o bezproblémový prípad vysporiadania, kde nájdu kompromis, aj v takom prípade sa musí uzavrieť minimálne dohoda. Žaloba nasleduje až vtedy, keď už skutočne nie je možné dospieť ku kompromisu.

Tri spôsoby vysporiadania:
1. Rozdelenie veci, ak je

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.