17.04.2019, 00:00

Dohoda spoluvlastníkov je lacnejšia

Dohoda je podstatne lacnejší spôsob rozdelenia majetku. Ak to nepôjde, musíte počítať so súdnymi výdavkami.

Dohoda spoluvlastníkov je lacnejšia
Zdroj: StockExpert

Čo patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov
Podstatu a rozsah tohto typu vlastníctva medzi manželmi určuje Občiansky zákonník.
Patrí tam zjednodušene všetko, čo nadobudol ktorýkoľvek z manželov počas manželstva, okrem vecí síce nadobudnutých za trvania manželstva, ale výslovne uvedených v príslušnom ustanovení, teda okrem vecí, ktoré jeden z manželov dostal darom alebo zdedil,“ objasňuje notár Juraj Göbl.

Čo ak jeden z manželov podniká
Osobitným problémom je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Najmä ak jeden z manželov podniká. Ktoré príjmy v takom prípade sú zahrnuté do spoločného majetku a ako sa dá zabrániť tomu, aby sa rizikám podnikania vyhla rodina podnikateľa.
Najmä v začiatkoch podnikania je vhodné prekonzultovať možnosti s odborníkom. „Je to vhodné už aj preto, lebo ide o pomerne zložitú problematiku. Dá sa tak spoločne nastaviť úprava majetkových vzťahov v rámci podnikania a rodiny na mieru, pre konkrétny typ podnikania, vylúčia sa riziká,“ vraví Ján Gajan, vedúci advokát a partner HMG Legal. Odporúča zúžiť okruh majetku, ktorý bude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva oboch manželov. „Dá sa zúžiť zákonom určený rozsah BSM, prípadne sa manželia

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.