17.04.2019, 00:00

Dohoda spoluvlastníkov je lacnejšia

Dohoda je podstatne lacnejší spôsob rozdelenia majetku. Ak to nepôjde, musíte počítať so súdnymi výdavkami.

Dohoda spoluvlastníkov je lacnejšia
Zdroj: StockExpert

Čo patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov
Podstatu a rozsah tohto typu vlastníctva medzi manželmi určuje Občiansky zákonník.
Patrí tam zjednodušene všetko, čo nadobudol ktorýkoľvek z manželov počas manželstva, okrem vecí síce nadobudnutých za trvania manželstva, ale výslovne uvedených v príslušnom ustanovení, teda okrem vecí, ktoré jeden z manželov dostal darom alebo zdedil,“ objasňuje notár Juraj Göbl.

Čo ak jeden z manželov podniká
Osobitným problémom je bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Najmä ak jeden z manželov podniká. Ktoré príjmy v takom prípade sú zahrnuté do spoločného majetku a ako sa dá zabrániť tomu, aby sa rizikám podnikania vyhla rodina podnikateľa.
Najmä v začiatkoch podnikania je vhodné prekonzultovať možnosti s odborníkom. „Je to vhodné už aj preto, lebo ide o pomerne zložitú problematiku. Dá sa tak spoločne nastaviť úprava majetkových vzťahov v rámci podnikania a rodiny na mieru, pre konkrétny typ podnikania, vylúčia sa riziká,“ vraví Ján Gajan, vedúci advokát a partner HMG Legal. Odporúča zúžiť okruh majetku, ktorý bude patriť do bezpodielového spoluvlastníctva oboch manželov. „Dá sa zúžiť zákonom určený rozsah BSM, prípadne sa manželia môžu dohodnúť, že ich bezpodielové spoluvlastníctvo vznikne ku dňu zániku manželstva. Ak je to možné, tak podnikateľskú činnosť sústrediť do osobitnej právnickej osoby, napríklad do obchodnej spoločnosti.“

Ako naložiť so spoločným bytom partnerov
Je bežné, že aj partneri nadobúdajú spoločne byty alebo aj iný hodnotný majetok. Ako by si mali vzťahy ošetriť a čo ak sa po prípadnom rozchode zmocní vecí len jeden z nich? Ako sa má druhý partner brániť? A čo ak ide o rozvedených manželov?
Partneri, ktorí nie sú v manželskom zväzku, zvyknú nadobúdať byty do spoluvlastníctva. „Vzťahujú sa na nich všetky ustanovenia ohľadne spoluvlastníctva, teda môžu pristúpiť aj na jeho zrušenie. Čo však v praxi znamená, ak sa jeden z partnerov „zmocní majetku“ – ide o faktickú, alebo o právnu držbu? Ak m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.