18.04.2019, 10:15

Ako získať predčasný starobný dôchodok

Úloha predčasného starobného dôchodku je zabezpečiť vám príjem v preddôchodkovom veku, ak ste prišli o zamestnanie alebo si ho nedokážete nájsť. Požiadať o dôchodok môžete iba v prípade, že splníte podmienky na jeho poskytnutie.

Ako získať predčasný starobný dôchodok
Zdroj: Reuters

Vznik nároku
Ľudia, ktorí chcú odísť do dôchodku ešte skôr, ako dosiahnu dôchodkový vek, môžu požiadať o predčasný starobný dôchodok. Žiadosť podáte v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu. Môžete tak urobiť v kalendárnom roku najviac dvakrát. Ku dňu spísania žiadosti o dôchodok však nemôžete byť povinne dôchodkovo poistený. Nárok nestrácate ani v prípade, že ste na invalidnom dôchodku.

Predčasný starobný dôchodok získate ak zároveň sp

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.