18.04.2019, 10:15

Ako získať predčasný starobný dôchodok

Úloha predčasného starobného dôchodku je zabezpečiť vám príjem v preddôchodkovom veku, ak ste prišli o zamestnanie alebo si ho nedokážete nájsť. Požiadať o dôchodok môžete iba v prípade, že splníte podmienky na jeho poskytnutie.

Ako získať predčasný starobný dôchodok
Zdroj: Reuters

Vznik nároku
Ľudia, ktorí chcú odísť do dôchodku ešte skôr, ako dosiahnu dôchodkový vek, môžu požiadať o predčasný starobný dôchodok. Žiadosť podáte v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu. Môžete tak urobiť v kalendárnom roku najviac dvakrát. Ku dňu spísania žiadosti o dôchodok však nemôžete byť povinne dôchodkovo poistený. Nárok nestrácate ani v prípade, že ste na invalidnom dôchodku.

Predčasný starobný dôchodok získate ak zároveň splníte aj tieto podmienky:

• Máte odpracovaných najmenej pätnásť rokov,
• chýbajú vám najviac dva roky do dôchodku,
• suma predčasného starobného dôchodku ku dňu podania žiadosti je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre dospelú osobu.

POZOR! Ak si sporíte v II. pilieri, musí byť súčet predča

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.