23.04.2019, 00:00

Štrasburg: Slovensko pochybilo

Súd v Štrasburgu rozhodol, že slovenské orgány dostatočne nezvážili rasový podtext masakry v Hurbanove v roku 2012.

Štrasburg: Slovensko pochybilo
Zdroj: TASR

Odnímanie detí z biologických rodín v Nórsku a policajná razia v rómskej osade v Moldave nad Bodvou v roku 2013 patria medzi najviac rezonujúce slovenské prípady na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Oba prípady sú stále otvorené – má ich v rukách Marica Pirošíková, zástupkyňa Slovenska pred štrasburským súdom. Silnú odozvu získal aj prípad streľby v Hurbanove z roku 2012. Podľa rozhodnutia Európskeho súdu si vtedy slovenská polícia a prokuratúra pri domácom vyšetrovaní nesplnili svoje povinnosti. Pri vražde totiž nesledovali rasový motív.


Odlišná optika sudcov
Ako vlastne prebiehal prípad v Hurbanove? „Ráno som sa zobudil s tým, že s nimi musím spraviť poriadok.“ Tak opísal vrah Milan Juhász dôvod svojho vyčíňania v Hurbanove. Bývalý policajt vtedy nelegálne vlastnenou zbraňou zavraždil troch členov rodiny Lakatošovcov v susedstve a ďalších dvoch vážne zranil. Lakatošovci boli Rómovia. Slovenská polícia a prokuratúra to však nevyhodnotila ako čin s rasovým podtextom. S tým sa súd v Štrasburgu nestotožnil. „Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že vnútroštátne orgány opomenuli prešetriť možný rasový motív skutku. Slovenské orgány predovšetkým opomenuli uviesť na to akékoľvek dôvody. Rozhodujúca bola úloha prokurátora, ktorý vykonával dozor nad vyšetrovaním,“ vysvetľuje Pirošíková.


Štrasburg napokon rozhodol, že Slovensko porušilo práva obetí. Konkrétne judikoval porušenie zákazu diskriminácie v spojení s právom na život. „Postup orgánov činných v trestnom konaní nezodpovedal povinnosti štátu viesť aktívne vyšetrovanie vzhľadom na neustálu potrebu presadzovať v spoločnosti odsúdenie rasizmu,“ hovorí zástupkyňa.


Zanedbaný rasový motív
Štrasburg podľa Pirošíkovej namietal najmä nedôslednosť postupu obžaloby. „Poukázal na to, že špeciálny prokurátor obžaloval strelca zo zločinu vraždy s priťažujúcou okolnosťou. Tou bolo spáchanie skutku na viacerých osobách.“ Špeciálny prokurátor, k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.