23.04.2019, 00:00

Občiansky preukaz s čipom vám otvorí e-schránku

Ak chcete ušetriť nielen čas na úradoch či súdoch, ale aj peniaze, vybavte si občiansky s čipom a prihláste sa do elektronickej schránky.

Občiansky preukaz s čipom vám otvorí e-schránku
Zdroj: Peter Mayer

Nový vizuál e-schránok, ako aj napojenie na ďalšie e-služby úradov môžu využiť podnikatelia i občania. Ak ste v uplynulom roku požiadali o zvýšenie úložnej kapacity e-schránky, treba myslieť na to, že tento stav nie je trvalý. Ak chcete mať kapacitu schránky aj po roku naďalej nad rámec základnej úložnej kapacity, teda nad jeden gigabit, je potrebné o ňu opätovne požiadať cez funkciu Zvýšiť kapacitu schránky – dostupná je na úvodnej stránke elektronickej schránky, a to v časti Využité miesto. Poplatok je 10 eur pri zvýšení o jeden gigabit, 100 eur – o 10 gigabitov a 1 000 eur – o 100 gigabitov. O opätovné zvýšenie treba požiadať aspoň 30 dní pred uplynutím jednoročného obdobia, aby sa zabezpečilo úspešné vybavenie vašej žiadosti, zaplatenie poplatku a kontinuálny prechod do nového jednoročného obdobia.


Ak o zvýšenie základnej úložnej kapacity už nemáte záujem, úrad vlády odporúča stiahnuť alebo vymazať nepotrebné elektronické správy a uvoľniť tak využité miesto v schránke len na úroveň základnej, nezvýšenej úložnej kapacity. V zmysle zákona o eGovernmente sa totiž môžu po presiahnutí úložnej kapacity automaticky odstrániť najstaršie správy.


Akými zmenami prešla e-schránka pre podnikateľov a občanov

1. Od marca má nový vizuál. Cez tlačidlo Prejsť na trojstĺpcové zobrazenie, ktoré sa nachádza v ľavom paneli pod sekciou Nastavenia, sa dostanete do zoznamu správ a detailu vybranej správy naraz (obr. 1). Tlačidlo Prevziať doručenky nájdete v možnosti Viac a tlačidlo na aktiváciu elektronickej schránky v dvojsĺpcovom zobrazení. Zmenila sa aj horná lišta – hlavička schránky, v ktorej sú sekcie Pomoc, Kontakt a English, teda anglická verzia elektronickej schránky.

2. Pri mene prihláseného sa zobrazuje šípka, kde po prekliknutí uvidíte číslo vašej elektronickej schránky, odkaz do vášho profilu či možnosť prepnutia sa do inej schránky alebo odhlásenia sa (obr. 2).

3. Upravil sa aj ľavý panel určený pre orgány verejnej moci. Vytváranie správ sa posunulo nad zoznam prijatých, odoslaných a rozpracovaných priečinkov, a zároveň sa tlačidlá Oznámenie a Výzva zlúčili do jedného s názvom Vytvoriť oznámenie/výzvu, kde sa nachádzajú aj všetky príslušné formuláre. Taktiež Overenie stavu schránky sa nachádza vyššie nad zoznamom priečinkov. Ak nemá adresát schránku aktivovanú na doručovanie, v sekcii Overenie stavu schránky uvidí vedľa informácie Neaktivovaná schránka iba tlačidlo Vytvoriť oznámenie.

4. Spolu so starou verziou elektronických schránok sa vypla aj Správa podaní – išlo o virtuálny priestor inštitúcie dostupný iba pre úrady. V tejto sekcii mali označené správy, boli informované, že takýmto správam sa automaticky priradili farebné označenia, takzvané štítky.

5. Do tlačidla Stiahnuť pribudla možnosť Stiahnuť obsah s PDF vizualizáciami (obr. 3), ktorá slúži na sťahovanie správ v čitateľnej verzii (bez podpisov) tých .xml súborov, ktoré majú uloženú PDF vizualizáciu.


Výber toho, čo už vybavíte elektronicky
V rezorte vnútra
1. Potvrdenia o trvalom pobyte; o ohlásení trvalého pobytu v zahraničí; o prechodnom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.