24.04.2019, 00:00

Neporiadok u susedov? Pomoc hľadajte na okresnom úrade

Zvieratá, stromy prerastajúce plot či neurčité hranice pozemkov. Aj takéto príčiny môžu vyústiť susedských sporov. Ako si s nimi poradiť, vysvetľuje Martin Vasiľ, advokát a konateľ z Advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimonovič & partners.

Neporiadok u susedov? Pomoc hľadajte na okresnom úrade
Zdroj: Dreamstime

Zameranie geodeta
Situácia: Už niekoľko rokov sa so svojím susedom prieme o to, kde sa končí moja a kde sa začína jeho záhrada. Ako riešiť tento spor o hranice pozemku?

Riešenie:
Takúto situáciu je v prvom prípade nutné odkonzultovať s geodetom a dať si pozemok zamerať podľa katastrálnej mapy. Prípadne je vhodné zistiť, prečo sú v katastrálnej mape odchýlky a nepresnosti a čo k nim viedlo, teda čo bolo právnym podkladom. Ak by ste ani na základe týchto skutočností nevedeli so susedom nájsť spoločnú reč, môžete sa ešte obrátiť na súd. Ten následne rozhodne v spore o hranicu pozemku a určí aj vlastnícke práva. Takýto spor môže rozhodnúť s konečnom platnosťou len súd.


Prechod cez pozemok
Situácia: K mojej záhrade nevedie žiadna iná cesta, len cez susedov pozemok. Sused si však neželá, aby som vkročil na jeho pozemok a zakázal mi cezeň aj prechádzať. Aký je postup v takejto situácii?


Riešenie:
Ak v tejto situácii nemáte inú možnosť, ako sa dostať na svoj pozemok, môžete sa obrátiť na príslušný súd, aby rozhodol o zriadení vecného bremena práva prechodu cez susedný pozemok. Podmienkou úspechu na súde je, že skutočne žiadny iný, ani sťažený, prístup na váš pozemok neexistuje.

Prístupová cesta
Situácia: S manželkou sme kúpili rodinný dom na dedine. Nie sme však vlastníkmi prístupovej cesty a jej majiteľ bráni nám aj ostatným susedom, ktorých domy tiež ležia pri jeho ceste, aby sme ju využívali. Ako to riešiť, môže nás vlastník cesty takto obmedzovať?

Riešenie:
V zásade platí, že majiteľ nehnuteľnosti, ktorou je v tomto prípade cesta, má právo nesúhlasiť s tým, aby jeho majetok používal niekto i

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.