24.04.2019, 00:00

Neporiadok u susedov? Pomoc hľadajte na okresnom úrade

Zvieratá, stromy prerastajúce plot či neurčité hranice pozemkov. Aj takéto príčiny môžu vyústiť susedských sporov. Ako si s nimi poradiť, vysvetľuje Martin Vasiľ, advokát a konateľ z Advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimonovič & partners.

Neporiadok u susedov? Pomoc hľadajte na okresnom úrade
Zdroj: Dreamstime

Zameranie geodeta
Situácia: Už niekoľko rokov sa so svojím susedom prieme o to, kde sa končí moja a kde sa začína jeho záhrada. Ako riešiť tento spor o hranice pozemku?

Riešenie:
Takúto situáciu je v prvom prípade nutné odkonzultovať s geodetom a dať si pozemok zamerať podľa katastrálnej mapy. Prípadne je vhodné zistiť, prečo sú v katastrálnej mape odchýlky a nepresnosti a čo k nim viedlo, teda čo bolo právnym podkladom. Ak by ste ani na základe týchto skutočností nevedeli so susedom nájsť spoločnú reč, môžete sa ešte obrátiť na súd. Ten následne rozhodne v spore o hranicu pozemku a určí aj vlastnícke práva. Takýto spor môže rozhodnúť s konečnom platnosťou len súd.


Prechod cez pozemok
Situácia: K mojej záhrade nevedie žiadna iná cesta, len cez susedov pozemok. Sused si však neželá, aby som vkročil na jeho pozemok a zakázal mi cezeň aj prechádzať. Aký je postup v takejto situácii?


Riešenie:
Ak v tejto situácii nemáte inú možnosť, ako sa dostať na svoj pozemok, môžete sa obrátiť na príslušný súd, aby rozhodol o zriadení vecného bremena práva prechodu cez susedný pozemok. Podmienkou úspechu na súde je, že skutočne žiadny iný, ani sťažený, prístup na váš pozemok neexistuje.

Prístupová cesta
Situácia: S manželkou sme kúpili rodinný dom na dedine. Nie sme však vlastníkmi prístupovej cesty a jej majiteľ bráni nám aj ostatným susedom, ktorých domy tiež ležia pri jeho ceste, aby sme ju využívali. Ako to riešiť, môže nás vlastník cesty takto obmedzovať?

Riešenie:
V zásade platí, že majiteľ nehnuteľnosti, ktorou je v tomto prípade cesta, má právo nesúhlasiť s tým, aby jeho majetok používal niekto iný. Zároveň však platí, že pokiaľ neexistuje iný spôsob, akým by sa majitelia domov mohli dostať k svojim domom, môžu sa títo majitelia obrátiť na súd so žalobou o zriadenie vecného bremena. Na mieste je aj podanie o neodkladné opatrenie na čas, kým súd v danej veci nerozhodne, aby mali k svojim pozemkom vôbec nejaký prístup.

Vysoké stromy
Situácia: Mám vo vlastníctve dom so záhradou, do ktorej mi zasahujú susedove stromy. Ohrozujú aj moju stavbu. Ako si môžem ochrániť svoj majetok?

Riešenie: Ak by reálne dochádzalo k ohrozeniu na živote, zdraví a majetku, je na mieste aj aplikácia takzvanej svojpomoci. Musí však ísť o neodkladný prípad. V opačnej situácii, ak neprichádza do úvahy svojpomoc, je jediné riešenie opäť súd. Tu sa môžete domáhať odstránenia konárov súdnym rozhodnutím.

Zásah do súkromia
Situácia: Do našej záhrady pri dome pravidelne nazerá sused. Jeho správanie je obťažujúce, zasahuje do súkromia. Akým zákonným spôsobom je možné zamedziť takémuto obťažovaniu?

Riešenie:
Právne je to možné, avšak reálne v živote ťažko dokázateľné a vynútiteľné. Podľa Ob

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.