24.04.2019, 00:00

Neporiadok u susedov? Pomoc hľadajte na okresnom úrade

Zvieratá, stromy prerastajúce plot či neurčité hranice pozemkov. Aj takéto príčiny môžu vyústiť susedských sporov. Ako si s nimi poradiť, vysvetľuje Martin Vasiľ, advokát a konateľ z Advokátskej kancelárie Vasiľ, Šimonovič & partners.

Neporiadok u susedov? Pomoc hľadajte na okresnom úrade
Zdroj: Dreamstime

Zameranie geodeta
Situácia: Už niekoľko rokov sa so svojím susedom prieme o to, kde sa končí moja a kde sa začína jeho záhrada. Ako riešiť tento spor o hranice pozemku?

Riešenie:
Takúto situáciu je v prvom prípade nutné odkonzultovať s geodetom a dať si pozemok zamerať podľa katastrálnej mapy. Prípadne je vhodné zistiť, prečo sú v katastrálnej mape odchýlky a nepresnosti a čo k nim viedlo, teda čo bolo právnym podkladom. Ak by ste ani na základe týchto skutočností nevedeli so susedom nájsť spoločnú reč, môžete sa ešte obrátiť na súd. Ten následne rozhodne v spore o hranicu pozemku a určí aj vlastnícke práva. Takýto spor môže rozhodnúť s konečnom platnosťou len súd.


Prechod cez pozemok
Situácia: K mojej záhrade nevedie žiadna iná cesta, len cez susedov pozemok. Sused si však neželá, aby som vkročil na jeho pozemok a zakázal mi cezeň aj prechádzať. Aký je postup v takejto situácii?


Riešenie:
Ak v tejto situácii nemáte inú možnosť, ako sa dostať na svoj pozemok, môžete sa obrátiť na príslušný súd, aby rozhodol o zriadení vecného bremena práva prechodu cez susedný pozemok. Podmienkou úspechu na súde je, že skutočne žiadny iný, ani sťažený, prístup na váš pozemok neexistuje.

Prístupová cesta
Situácia: S manželkou sme kúpili rodinný dom na dedine. Nie sme však vlastníkmi prístupovej cesty a jej majiteľ bráni nám aj ostatným susedom, ktorých domy tiež ležia pri jeho ceste, aby sme ju využívali. Ako to riešiť, môže nás vlastník cesty takto obmedzovať?

Riešenie:
V zásade platí, že majiteľ nehnuteľnosti, ktorou je v tomto prípade cesta, má právo nesúhlasiť s tým, aby jeho majetok používal niekto i

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.