24.04.2019, 00:00

Nezhody môžete vyriešiť aj bez súdu

Ak si neviete rady so susedom, nemusíte nevyhnutne žiadať o pomoc súdy. Veľa sporov sa dá riešiť aj mediáciou, hovorí Jaroslav Brezina, mediátor ministerstva spravodlivosti.

Nezhody môžete vyriešiť aj bez súdu
Zdroj: Dreamstime

Často sa stáva, že sa dvaja susedia sporia o to, kde sa končí a začína pozemok toho druhého. Alebo sa nevedia dohodnúť na prechode cez pozemok jedného z nich. Ako v tom dokáže pomôcť mediácia?
K problému s hranicami pozemkov treba prizvať geodeta, ktorý vymeria hranice parciel. Oproti pôvodne používanému meraniu môžu vzniknúť isté odlišnosti, pretože dnes je zameriavanie digitálne a využíva sa pri ňom iná technológia. Je o čosi presnejšia než v minulosti a práve to môže byť príčinou nedorozumení medzi susedmi.

Čo s tým?
Ak sused nechce dovoliť druhému, aby na svoj pozemok chodil cez jeho záhradu, no on inú možnosť nemá, môže podať na súd návrh na zriadenie vecného bremena. To spočíva v práve prechodu alebo prejazdu. Súd okolnosti posúdi a rozhodne. Druhou možnosťou je, že sa obaja dohodnú. Ak to nedokážu sami, môžu požiadať o pomoc mediátora. S jeho asistenciou sa môže vyriešiť spor aj v prieb

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.