24.04.2019, 00:00

Nezhody môžete vyriešiť aj bez súdu

Ak si neviete rady so susedom, nemusíte nevyhnutne žiadať o pomoc súdy. Veľa sporov sa dá riešiť aj mediáciou, hovorí Jaroslav Brezina, mediátor ministerstva spravodlivosti.

Nezhody môžete vyriešiť aj bez súdu
Zdroj: Dreamstime

Často sa stáva, že sa dvaja susedia sporia o to, kde sa končí a začína pozemok toho druhého. Alebo sa nevedia dohodnúť na prechode cez pozemok jedného z nich. Ako v tom dokáže pomôcť mediácia?
K problému s hranicami pozemkov treba prizvať geodeta, ktorý vymeria hranice parciel. Oproti pôvodne používanému meraniu môžu vzniknúť isté odlišnosti, pretože dnes je zameriavanie digitálne a využíva sa pri ňom iná technológia. Je o čosi presnejšia než v minulosti a práve to môže byť príčinou nedorozumení medzi susedmi.

Čo s tým?
Ak sused nechce dovoliť druhému, aby na svoj pozemok chodil cez jeho záhradu, no on inú možnosť nemá, môže podať na súd návrh na zriadenie vecného bremena. To spočíva v práve prechodu alebo prejazdu. Súd okolnosti posúdi a rozhodne. Druhou možnosťou je, že sa obaja dohodnú. Ak to nedokážu sami, môžu požiadať o pomoc mediátora. S jeho asistenciou sa môže vyriešiť spor aj v priebehu pár hodín.

Dnes sa pri výstavbe rodinných domov občas objaví problém s prístupovou cestou k pozemkom. Majitelia domov na to však často prídu až vtedy, keď sa k svojim nehnuteľnostiam nevedia dostať.
Situácia, keď vlastník bráni prístupu po svojej ceste majiteľom okolitých pozemkov, pričom tento prístup je pre nich jediná možnosť, je skôr otázkou pre advokáta. Mediátor môže v tejto záležitosti vyriešiť príčinu samotného sporu a tiež to, aké riešenie je akceptovateľné a udržateľné pre všetkých účastníkov, ktorí majú záujem nájsť dohodu.


Obmedzeniami zo strany suseda môžu byť stromy, ktoré

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.