24.04.2019, 00:00

Nezhody môžete vyriešiť aj bez súdu

Ak si neviete rady so susedom, nemusíte nevyhnutne žiadať o pomoc súdy. Veľa sporov sa dá riešiť aj mediáciou, hovorí Jaroslav Brezina, mediátor ministerstva spravodlivosti.

Nezhody môžete vyriešiť aj bez súdu
Zdroj: Dreamstime

Často sa stáva, že sa dvaja susedia sporia o to, kde sa končí a začína pozemok toho druhého. Alebo sa nevedia dohodnúť na prechode cez pozemok jedného z nich. Ako v tom dokáže pomôcť mediácia?
K problému s hranicami pozemkov treba prizvať geodeta, ktorý vymeria hranice parciel. Oproti pôvodne používanému meraniu môžu vzniknúť isté odlišnosti, pretože dnes je zameriavanie digitálne a využíva sa pri ňom iná technológia. Je o čosi presnejšia než v minulosti a práve to môže byť príčinou nedorozumení medzi susedmi.

Čo s tým?
Ak sused nechce dovoliť druhému, aby na svoj pozemok chodil cez jeho záhradu, no on inú možnosť nemá, môže podať na súd návrh na zriadenie vecného bremena. To spočíva v práve prechodu alebo prejazdu. Súd okolnosti posúdi a rozhodne. Druhou možnosťou je, že sa obaja dohodnú. Ak to nedokážu sami, môžu požiadať o pomoc mediátora. S jeho asistenciou sa môže vyriešiť spor aj v prieb

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.