25.04.2019, 00:00

Nik nesmie obmedziť vaše vlastníctvo

Chybne vymeraný pozemok či neporiadok v susedovej záhrade. To všetko môže naštrbiť susedské vzťahy. Ako sa brániť a kedy sa oplatí dohodnúť, vysvetľujú experti.

Nik nesmie obmedziť vaše vlastníctvo
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá advokátka Silvia Turcsányiová

1. Narušené súkromie
Dá sa zákonným spôsobom zamedziť, aby do záhrady pri dome nazeral sused, ktorý tak narúša naše súkromie?
Vlastnícke právo rovnako ako aj právo na súkromie sú ústavou zaručené práva. Rovnako ich ochranu poskytuje aj Občiansky zákonník. Vlastník susedného pozemku musí rešpektovať právo na súkromie svojho suseda a nesmie ho obmedzovať takýmto spôsobom. Obťažovanie pohľadom sa považuje za porušenie susedských práv len v mimoriadnom prípade. Vtedy, pokiaľ je sústavne a závažným spôsobom porušované súkromie vlastníka alebo užívateľa susednej nehnuteľnosti. Ak má sused faktickú možnosť nazerať napríklad do cudzích okien, nemožno mu to ani prakticky zamedziť. Je na tom, kto sa cíti obťažovaný pohľadom, aby vykonal opatrenia, ktoré by obťažovaniu zabránili. Obťažovanie pohľadom je rušivým stavom, proti ktorému zákon poskytuje ochranu len v prípade, ak ide o mimoriadnu situáciu a zvlášť závažné a sústavné porušovanie súkromia vlastníka alebo užívateľa susednej nehnuteľnosti. Podať žalobu na súd je však namieste.

2. Obec alebo súd
Ako sa môže brániť osoba, ktorej sused nejakým spôsobom znepríjemňuje život?
V prípade, ak je prekročená únosná miera, sa môžete obrátiť na obec alebo súd. Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, môžete sa domáhať ochrany v obci. Obec môže predbežne zakročiť. Tým však nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde. Obťažovanie pohľadom je potrebné považovať za porušenie susedských práv len v mimoriadnom prípade, pokiaľ je sústavne a závažným spôsobom porušované súkromie vlastníka alebo užívateľa susednej nehnuteľnosti, pri posudzovaní veci je potrebné prihliadať na oprávnené záujmy oboch sporiacich sa susedov. Ak má sused faktickú možnosť nazerať napríklad do cudzích okien, nemožno mu prakticky uložiť povinnosť vykonať opatrenia na zamedzenie takejto možnosti. V takom prípade je na tom, kto sa cíti obťažovaný pohľadom, aby vykonal opatrenia, ktoré by obťažovaniu zabránili. Obťažovanie pohľadom je rušivým stavom, proti ktorému zákon poskytuje ochranu len v prípade, ak ide o mimoriadnu situáciu a zvlášť závažné a sústavné porušovanie súkromie vlastníka alebo užívateľa susednej nehnuteľnosti. Mimoriadnosť situácie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.