25.04.2019, 00:00

Každá online pokladnica musí prejsť testovaním

Zoznam dodávateľov, ktorí splnili všetky zákonné podmienky a prešli testovaním – v súvislosti s dodávaním pokladničných riešení pre eKasu, je zverejnený na webe Finančnej správy.

Každá online pokladnica musí prejsť testovaním
Zdroj: HN Pavol Funtál

Otestovaní poskytovatelia produktov a riešení súvisiacich s eKasou sú uvedení vo verejnom zozname Finančnej správy. Ide o tých, ktorí získali certifikáciu a môžu poskytovať podnikateľom pokladničné programy a chránené dátové úložiská spĺňajúce zákonné podmienky online registračných pokladníc. Finančná správa testuje aj ďalšie riešenia. Zoznam na svojej webovej stránke bude priebežne aktualizovať.

Certifikované systémy
Ako prvé bolo certifikované pokladničné riešenie Portos spoločnosti Nine Digit. „Portos v procese certifikácie podstúpil dôkladnú analýzu, okrem iného aj reakciu na výpadky internetového pripojenia, keď systém dokáže naďalej plynulo pracovať a vyhotovovať pokladničné doklady,“ vysvetľuje Juraj Malách. „Pri obnove spojenia sa všetky údaje odošlú do systému eKasa úplne automaticky bez toho, aby musela obsluha čokoľvek strážiť.“


Medzi nesporné výhody nového systému patria aj znížené obstarávacie náklady. Pri jeho využívaní totiž nie je potrebné zaobstarať si nákladnú fiškálnu tlačiareň, ktorá vyžaduje pravidelné servisné prehliadky. Tie nahradilo chránené dátové úložisko, ktoré je bez údržbové a jeho kapacita postačuje na roky intenzívneho používania. Minulosťou sa stala aj potreba denných uzávierok či vedenie knihy pokladnice. Doklady je možné vyhotovovať aj v elektronickej podobe, napríklad vo forme e-mailu.


„Pri vývoji aplikácie eKasa – klient sme zohľadňovali nielen legislatívne podmi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.