25.04.2019, 13:43

Exekúcie sa pre nemajetnosť dôchodcu po piatich rokoch zastavia

Dôchodcovia, ktorí mali na krku exekúciu viac ako päť rokov, už budú môcť možno pokojnejšie spať. Ak ich dlh nedokázala napríklad nebankovka, zdravotná alebo sociálna poisťovňa vymôcť , automaticky sa exekúcia zastaví. To však neznamená, že sa dlhu navždy zbavia.

Exekúcie sa pre nemajetnosť dôchodcu po piatich rokoch zastavia

Veritelia, ktorí si už dlhšie ako päť rokov nevymohli ani cent od dôchodcu preto, lebo nemali z čoho, sa budú môcť rozhodnúť, či podajú znovu návrh na exekúciu alebo si pohľadávku odpíšu. Doteraz túto možnosť voľby nemali a to ani štátni, ale ani neštátni veritelia. Preto exekúcie trvajú často aj viac ako desať rokov. Zmeniť by to mal zákon, ktorý predložil vláde minister spravodlivosti Gábor Gál a ktorý v stredu (24. 4.) schválila.
„V zásade predpokladá zastavenie všetkých exekúcií starších ako päť rokov, až na niektoré výnimky, a to bez ohľadu na to, kto je veriteľom. Ak sa vymáha výživné pre maloletého, tak tento zákon na tom nič nemení a exekúcia bude ďalej pokračovať,“ upozornila HN Denisa Gerši z tlačového oddelenia ministerstva. Rovnako tak sa exekúcia nezastaví, ak ide o dôchodcu, ktorému súd uložil nejakú povinnosť nepeňažného charakteru. Napríklad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.