30.04.2019, 00:00

Obnova verejných budov je pomalá

Kvalita vnútorného prostredia verejnej budovy prináša benefity aj v podobe vyššej produktivity zamestnancov a menšieho počtu dní práceneschopnosti.

Obnova verejných budov je pomalá
Zdroj: Pavol Funtál

Od roku 2021 začnú platiť prísnejšie normy na energetickú hospodárnosť budov. Na Slovensku je pritom veľa verejných budov, administratívnych objektov aj rodinných domov, ktoré nie sú obnovené a majú ďaleko k nízkoenergetickému štandardu.


Podľa platformy Budovy pre budúcnosť je na Slovensku viac ako 15-tisíc verejných budov, ako sú školy, úrady, polikliniky či nemocnice. Dve tretiny z nich sú v pôvodnom stave a potrebujú obnovu. Ide väčšinou o budovy postavené pred viac ako štyridsiatimi rokmi. Niektoré zdroje hovoria o tom, že budovy v Európskej únii spotrebúvajú približne 40 percent energie a sú zdrojom 36 percent emisií oxidu uhličitého. Až tri štvrtiny z nich sú energeticky zbytočne náročné, pričom každoročne sa ich zrenovuje iba 0,4 až 1,2 percenta, podľa toho, o akú krajinu ide. Obnova verejných budov je závislá od poskytovanej podpory z eurofondov a od roku 2014 aj z Environmentálneho fondu. Modernizácia existujúcich budov môže priniesť významné úspory energie.

Vyšší výkon zamestnancov
Podľa odhadov sa verejné budovy na Slovensku renovujú tempom okolo jedného percenta ročne. To má za následok ďalšie negatíva.


Dnes je už preukázané, že ľudia majú v zdravých administratívnych budovách až o 11 percent vyššiu produktivitu a obchodné prevádzky dosahujú merateľne lepšie výsledky, ak sú umiestnené v kvalitných budovách. Výskumy spoločnosti International WELL Building Institute (IWBI) hovoria, že v budovách s WELL certifikátom sa ľudia cítia o 50 percent produktívnejšie a majú o päť až desať percent nižší počet dní práceneschopnosti.

Práve odborná certifikácia je jedným z nástrojov na potvrdenie kvality vnútorného prostredia aj energetickej efektívnosti prevádzky budovy. „Až kombinácia viacerých prvkov prináša do budovy zdravotne vyhovujúce prostredie, psychickú pohodu a menej starostí,“ tvrdí Vladimír Balent, odborník na úspornú výstavbu zo spoločnosti ISOVER. V segmente administratívnych budov sú dobre zabehnuté certifikáty LEED, BREEAM a WELL. K navrhovaniu zdravších, komfortnejších a energeticky úsporných budov môže pomôcť aj novovznikajúci štandard Multi Comfort, ktorý predstavila skupina Saint-Gobain, jedna z najinovatívnejších spoločností na svete.

Pri obnove nejde iba o šetrenie energie
Zníženie energetickej náročnosti budov má nielen ekologické a ekonomické výhody, ale treba myslieť aj na psychologický a zdravotný aspekt. Zvlášť to platí v rezidenčnom segmente. Nevyhovujúce bývanie napríklad spôsobuje 1,5- až 2,9-násobne častejší výskyt zdravotných problémov a zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť o 410 až 870 miliónov eur ročne.

Jedným z najdôležitejších prínosov je vyšší komfort bývania, či už z hľadiska tepelnej pohody, dostatku svetla, ochrany pred hlukom alebo prísunu čerstvého vzduchu. Výrobcovia stavebných materiálov preto čoraz častejšie hovoria o multikomforte bývania. „Máme veľa skúseností v oblasti individuálnej výstavby, kde vidíme veľký záujem nielen o úsporu, ale čoraz viac o komfort, ekológiu a smart technológie. Ľudia chcú bývať pohodlne, kvalitne a zdravo,“ myslí si Alexander Prizemin zo spoločnosti ISOVER.

Legislatíva tlačí na energetickú efektívnosť
Významným krokom k využitiu potenciálu budov na úsporu energie je tretia európska smernica Energy Performance of Buildings Directive (EPBD). Členské štáty majú povinnosť zakomponovať nové ustanovenia o energetickej náročnosti budov do národných legislatívnych systémov do 10. marca 2020. To znamená, že majú už ani nie rok na to, aby zaviedli nástroje na znižovanie energetickej náročnosti budov, či už pomocou optimalizácie technických zariadení, skvalitnenia obvodového plášťa alebo efektívnejšej dodávky energií.

Nulová spotreba energií znamená, že je potrebné eliminovať úniky tepla z budov. Ich zamedzením tak v konečnom dôsl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.