02.05.2019, 00:00

Takto sa dá darovať byt s právom dožitia

Darovanie medzi príbuznými býva spojené aj s právom rodiča naďalej bývať v byte, ktorý daroval svojim deťom. Advokát Slavomír Rabatin odporúča vždy zveriť spísanie zmluvy odborníkom.

Takto sa dá darovať byt s právom dožitia
Zdroj: Dreamstime


1.
Závet môžete spísať tromi spôsobmi. Vlastnou rukou a celý, inak je neplatný. Zákon nepripúšťa, aby bol napísaný na stroji alebo na počítači a iba podpísaný, pokiaľ pri vašom podpise ako poručiteľa nie sú aj dvaja svedkovia, pričom svedkami nemôžu byť dedičia. A do tretice, môže byť spísaný aj u notára vo forme notárskej zápisnice.

2. Môžete ako poručiteľ stanoviť veľkosti podielu dedičov, ak tak neurobíte, platí, že sú podiely rovnaké.

Pozor! Pamätajte na neopomenuteľných dedičov – plnoletý potomok musí dostať aspoň polovicu svojho zákonného podielu. Pokiaľ by tomu závet odporoval, bol by v tejto časti neplatný. Maloletý potomok musí dostať aspoň toľko, koľko predstavuje jeho zákonný dedičský podiel. Ten závisí od počtu detí aj od toho, či ste ako poručiteľ boli v čase smrti v manželskom zväzku. Ak ste mali manželku, najskôr sa musí vysporiadať vaše spoločné bezpodielové aj podielové spoluvlastníctvo a až následne sa zistí majetok, pre kto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.