02.05.2019, 00:00

Takto sa dá darovať byt s právom dožitia

Darovanie medzi príbuznými býva spojené aj s právom rodiča naďalej bývať v byte, ktorý daroval svojim deťom. Advokát Slavomír Rabatin odporúča vždy zveriť spísanie zmluvy odborníkom.

Takto sa dá darovať byt s právom dožitia
Zdroj: Dreamstime


1.
Závet môžete spísať tromi spôsobmi. Vlastnou rukou a celý, inak je neplatný. Zákon nepripúšťa, aby bol napísaný na stroji alebo na počítači a iba podpísaný, pokiaľ pri vašom podpise ako poručiteľa nie sú aj dvaja svedkovia, pričom svedkami nemôžu byť dedičia. A do tretice, môže byť spísaný aj u notára vo forme notárskej zápisnice.

2. Môžete ako poručiteľ stanoviť veľkosti podielu dedičov, ak tak neurobíte, platí, že sú podiely rovnaké.

Pozor! Pamätajte na neopomenuteľných dedičov – plnoletý potomok musí dostať aspoň polovicu svojho zákonného podielu. Pokiaľ by to

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.