07.05.2019, 00:00

Odborári chcú, aby platy v justícii rástli systémovo

Zástupcovia justičných zamestnancov sa s ministerstvom spravodlivosti nedávno dohodli na zvýšení miezd. Do budúcnosti však majú od rezortu nové požiadavky.

Odborári chcú, aby platy v justícii rástli systémovo
Zdroj: HN Pavol Funtál

Odborári sa s ministerstvom spravodlivosti nedávno dohodli na zvýšení platov. Do budúcnosti však majú od rezortu nové požiadavky.
Len pred niekoľkými týždňami podpísalo ministerstvo spravodlivosti s justičnými odborármi dohodu, ktorá zvýšila platy v rezorte o 14 percent. Odborový zväz justície však už teraz požaduje ďalšie zmeny zákona, ktoré by mali zaviesť každoročnú valorizáciu platov. Tá by mala podľa ich predstáv priniesť systémové riešenie mzdových pomerov v justícii. Jednorazové plátanie dier vo výplatách zamestnancov podľa odborárov nestačí.


Dohoda o platoch
Rokovania o výške platov, ktoré nakoniec viedli k zvýšeniu mzdových pomerov ľudí v rezorte justície, sa viedli od jesene minulého roka. Zástupcovia odborárov argumentovali zlými finančnými podmienkami. Tie sa prejavovali najmä neschopnosťou prilákať a udržať talenty v súdnictve. Za odborárov s ministerstvom rokovala šéfka Odborového zväzu justície Ingrid Vrkočová. „Nízke platové ohodnotenie zamestnancov justície, ktoré nezodpovedalo náročnosti práce. Neustále sa zvyšujúce množstvo práce, vysoké psychické nasadenie, silná fluktuácia v rezorte a frustrácia z pretrvávajúceho neriešenia týchto problémov.“ To všetko podľa Vrkočovej viedlo k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti zamestnancov v

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.