07.05.2019, 00:00

Odborári chcú, aby platy v justícii rástli systémovo

Zástupcovia justičných zamestnancov sa s ministerstvom spravodlivosti nedávno dohodli na zvýšení miezd. Do budúcnosti však majú od rezortu nové požiadavky.

Odborári chcú, aby platy v justícii rástli systémovo
Zdroj: HN Pavol Funtál

Odborári sa s ministerstvom spravodlivosti nedávno dohodli na zvýšení platov. Do budúcnosti však majú od rezortu nové požiadavky.
Len pred niekoľkými týždňami podpísalo ministerstvo spravodlivosti s justičnými odborármi dohodu, ktorá zvýšila platy v rezorte o 14 percent. Odborový zväz justície však už teraz požaduje ďalšie zmeny zákona, ktoré by mali zaviesť každoročnú valorizáciu platov. Tá by mala podľa ich predstáv priniesť systémové riešenie mzdových pomerov v justícii. Jednorazové plátanie dier vo výplatách zamestnancov podľa odborárov nestačí.


Dohoda o platoch
Rokovania o výške platov, ktoré nakoniec viedli k zvýšeniu mzdových pomerov ľudí v rezorte justície, sa viedli od jesene minulého roka. Zástupcovia odborárov argumentovali zlými finančnými podmienkami. Tie sa prejavovali najmä neschopnosťou prilákať a udržať talenty v súdnictve. Za odborárov s ministerstvom rokovala šéfka Odborového zväzu justície Ingrid Vrkočová. „Nízke platové ohodnotenie zamestnancov justície, ktoré nezodpovedalo náročnosti práce. Neustále sa zvyšujúce množstvo práce, vysoké psychické nasadenie, silná fluktuácia v rezorte a frustrácia z pretrvávajúceho neriešenia týchto problémov.“ To všetko podľa Vrkočovej viedlo k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti zamestnancov v

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.