09.05.2019, 00:00

Stará či nová pokladnica? Rozhodne technické riešenie

Mnohí podnikatelia stoja pred dilemou. Kúpiť si novú pokladnicu spĺňajúcu podmienky na pripojenie na eKasu, alebo si starú nechať zrenovovať tak, aby bol jej prestup z nižšej verzie na vyššiu čo najvýhodnejší. Nielen cenovo, ale predovšetkým technicky.

Stará či nová pokladnica? Rozhodne technické riešenie
Zdroj: HN Pavol Funtál

Elektronickú registračnú pokladnicu, ktorá nie je nijako spojená s elektronickými systémami Finančnej správy, bude možné používať len do 30. júna 2019. Po tomto dátume, teda od 1. júla, to už nebude povolené. Podnikatelia ju musia nahradiť „online registračnou pokladnicou“. „Online registračná pokladnica z vizuálneho hľadiska vyzerá rovnako ako pôvodná pokladnica, ale s hardvérom a softvérom, ktoré umožnia internetové prepojenie s Finančnou správou. Po 1. júli tak budú môcť podnikatelia používať len online registračnú pokladnicu a virtuálnu registračnú pokladnicu, ktoré sa budú spoločne označovať ako pokladnice eKasa klient,“ vysvetľuje Veronika Solíková z Účtovnej jednotky.

Novú alebo starú
Systém eKasa prináša teda povinnosti len podnikateľom, ktorí používajú elektronickú registračnú pokladnicu. Tých, ktorí používajú virtuálnu registračnú pokladnicu alebo na ňu kedykoľvek do 30. júna 2019 dobrovoľne prejdú, žiadne starosti súvisiace s jej používaním nečakajú.

Pri prechode z elektronickej kasy na online je potrebné myslieť aj na jednu dôležitú vec. Internetové pripojenie. Informácie z pokladnice podnikateľa sa posielajú do informačných systémov Finančnej správy. Treba teda počítať aj s dodatočnými nákladmi na zriadenie a prevádzkovanie internetového pripojenia vo svojom obchode. So samotným pokrytím internetom by už problém byť nemal. Takmer celé územie je ním pokryté a jedna správa odoslaná z eKasa pokladnice má veľkosť približne tri kilobajty. Na prenos takýchto správ by malo stačiť aj na túto dobu už pomalé 2G pripojenie.


Novšie typy pokladníc
Predpokladá sa, že väčšina podnikateľov používajúcich v súčasnosti eKasu na virtuálnu registračnú pokladnicu neprejde, pretože im a aj ich zamestnancom z mnohých dôvodov súčasná podoba vyhovuje. Inak by na virtuálnu registračnú pokladnicu prešli už dávno. Odhadovalo sa, že len asi 10 percent e-pokladníc sa nebude dať prerobiť na online kasy. Dôvodom je tiež to, že podnikatelia, ktorí majú pokladnicu kúpenú po roku 2015, si ju môžu vo väčšine prípadov pripojiť n

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.