09.05.2019, 00:00

Stará či nová pokladnica? Rozhodne technické riešenie

Mnohí podnikatelia stoja pred dilemou. Kúpiť si novú pokladnicu spĺňajúcu podmienky na pripojenie na eKasu, alebo si starú nechať zrenovovať tak, aby bol jej prestup z nižšej verzie na vyššiu čo najvýhodnejší. Nielen cenovo, ale predovšetkým technicky.

Stará či nová pokladnica? Rozhodne technické riešenie
Zdroj: HN Pavol Funtál

Elektronickú registračnú pokladnicu, ktorá nie je nijako spojená s elektronickými systémami Finančnej správy, bude možné používať len do 30. júna 2019. Po tomto dátume, teda od 1. júla, to už nebude povolené. Podnikatelia ju musia nahradiť „online registračnou pokladnicou“. „Online registračná pokladnica z vizuálneho hľadiska vyzerá rovnako ako pôvodná pokladnica, ale s hardvérom a softvérom, ktoré umožnia internetové prepojenie s Finančnou správou. Po 1. júli tak budú môcť podnikatelia používať len online registračnú pokladnicu a virtuálnu registračnú pokladnicu, ktoré sa budú spoločne označovať ako pokladnice eKasa klient,“ vysvetľuje Veronika Solíková z Účtovnej jednotky.

Novú alebo starú
Systém eKasa prináša teda povinnosti len podnikateľom, ktorí používajú elektronickú registračnú pokladnicu. Tých, ktorí používajú virtuálnu registračnú pokladnicu alebo na ňu kedykoľvek do 30. júna 2019 dobrovoľne prejdú, žiadne starosti súvisiace s jej používaním nečakajú.

Pri prechode z elektronickej kasy na online je potrebné myslieť aj na jednu dôležitú vec. Internetové pripojenie. Informácie z pokladnice podnikateľa sa posielajú do informačných systémov Finančnej správy. Treba teda počítať aj s dodatočnými nákladmi na zriadenie a prevádzkovanie internetového pripojenia vo svojom obchode. So samotným pokrytím internetom by už problém byť nemal. Takmer celé územie je ním pokryté a jedna správa odoslaná z eKasa pokladnice má veľkosť približne tri kilobajty. Na prenos takýchto správ by malo stačiť aj na túto dobu už pomalé 2G pripojenie.


Novšie typy pokladníc
Predpokladá sa, že väčšina podnikateľov používajúcich v súčasnosti eKasu na virtuálnu registračnú pokladnicu neprejde, pretože im a aj ich zamestnancom z mnohých dôvodov súčasná podoba vyhovuje. Inak by na virtuálnu registračnú pokladnicu prešli už dávno. Odhadovalo sa, že len asi 10 percent e-pokladníc sa nebude dať prerobiť na online kasy. Dôvodom je tiež to, že podnikatelia, ktorí majú pokladnicu kúpenú po roku 2015, si ju môžu vo väčšine prípadov pripojiť na internet, a teda aj k eKase, a online odosielať tržby na server Finančnej správy.

„Ak však podnikatelia kúpili elektronickú pokladnicu pred rokom 2015, pravdepodobne ju musia vymeniť,“ vysvetľuje Kristína Pokorná, manažérka oddelenia analýz a testovania zo spoločnosti Solitea Slovensko. „Staršie pokladnice totiž tlačia bločky na ihličkovej tlačiarni alebo na tlačiarni s príliš úzkou páskou. Na nich nie je možné vytlačiť QR kód potrebný pre podmienky eKasy.“

Certifikačný proces
Ak si presne nepamätáte, odkedy svoju pokladnicu vlastníte, určite vám odporúčame zistiť si to. Môže vám to ušetriť peniaze za nákup novej. „Ďalší krok musí urobiť výrobca vašej súčasnej pokladnice,“ informuje Viktor Pieš, výkonný riaditeľ spoločnosti Solitea Slovensko. „Na ňom je, aby od Finančnej správy získal certifikáciu pre svoje pokladničné zariadenia, teda aj to vaše. Kvôli náročnému certifikačnému procesu a nedostatku času je po 1. apríli dostupné len málo certifikovaných zariadení. Ak vám dodávateľ vašej pokladnice nedá včas vedieť, sami od neho požadujte vyjadrenie k certifikácii zariadení.

Novú pokladnicu kvôli eKase možno nepotrebujete. Od roku 2015 majú výrobcovia povinnosť predávať iba pokladnice, ktoré je možné pripojiť na internet a súčasne umožňujú online prepojenie so systémom Finančnej správy. Teda vám pomôžu spĺňať povinnosti eKasy. Takže ak ste

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.