15.05.2019, 00:00

Dlh vymôžete platobným rozkazom

Väčšinový spoluvlastník alebo skupina spoluvlastníkov, ktorá dosiahne väčšinu, má v rukách rozhodovanie o výške nájomného, vraví advokát Alexander Bröstl.

Dlh vymôžete platobným rozkazom
Zdroj: Dreamstime

Je nejaký rozdiel v tom, ak niekto uzatvorí zmluvu o nájme pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku a obyčajnú zmluvu o nájme poľnohospodárskeho pozemku?
Zákon predpokladá, že pri zmluve o nájme poľnohospodárskeho pozemku je nájomcom subjekt, ktorý na pôde nepodniká. Najčastejšie sa uzaviera medzi občanmi, ktorí nepodnikajú v poľnohospodárstve a pozemky si napríklad prenajímajú medzi sebou na účely drobného hospodárenia. Zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku sa použije vtedy, ak je nájomcom podnikateľský subjekt. Môže ísť napríklad o družstvo, spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo samostatne hospodáriaceho roľníka, ktorý si pozemok prenajíma na účely poľnohospodárskej výroby. Zjednodušene sa dá povedať, že ide o podnikateľský nájom.

V čom sú rozdiely?
V mnohých otázkach. Pri nájme pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku je zákon rozsiahlejší a upravuje viacero osobitných pravidiel, napríklad povinnú písomnú formu zmluvy či inštitútov, napríklad vydávanie náhradných takzvaných podnájomných pozemkov, užívanie pozemku bez nájomnej zmluvy, pravidlá pre minimálnu

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.