15.05.2019, 00:00

Dlh vymôžete platobným rozkazom

Väčšinový spoluvlastník alebo skupina spoluvlastníkov, ktorá dosiahne väčšinu, má v rukách rozhodovanie o výške nájomného, vraví advokát Alexander Bröstl.

Dlh vymôžete platobným rozkazom
Zdroj: Dreamstime

Je nejaký rozdiel v tom, ak niekto uzatvorí zmluvu o nájme pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku a obyčajnú zmluvu o nájme poľnohospodárskeho pozemku?
Zákon predpokladá, že pri zmluve o nájme poľnohospodárskeho pozemku je nájomcom subjekt, ktorý na pôde nepodniká. Najčastejšie sa uzaviera medzi občanmi, ktorí nepodnikajú v poľnohospodárstve a pozemky si napríklad prenajímajú medzi sebou na účely drobného hospodárenia. Zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku sa použije vtedy, ak je nájomcom podnikateľský subjekt. Môže ísť napríklad o družstvo, spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo samostatne hospodáriaceho roľníka, ktorý si pozemok prenajíma na účely poľnohospodárskej výroby. Zjednodušene sa dá povedať, že ide o podnikateľský nájom.

V čom sú rozdiely?
V mnohých otázkach. Pri nájme pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku je zákon rozsiahlejší a upravuje viacero osobitných pravidiel, napríklad povinnú písomnú formu zmluvy či inštitútov, napríklad vydávanie náhradných takzvaných podnájomných pozemkov, užívanie pozemku bez nájomnej zmluvy, pravidlá pre minimálnu a maximálnu dĺžku nájmu. Pri prenajímaní pozemku je vždy potrebné mať na zreteli to, o ktorý prípad nájmu ide, pretože sa od toho odvíjajú práva a povinnosti zmluvných strán.

Ako aktuálne prebieha proces uzatvárania nájomných zmlúv, komu a kto má návrh doručiť?
Vo všeobecnosti platí, že ak majú vlastník pozemku a potenciálny nájomca záujem uzavrieť zmluvu, cestu si k sebe nájdu ľahko. Z pohľadu prenajímateľa možno povedať, že ak niekto vlastní pozemok a chce ho prenajať, vie si dnes pomerne ľahko zistiť, ktoré subjekty v danej lokalite hospodária. Informáciu vie získať napríklad na obecnom úrade, v obci, alebo elektronicky v systéme evidencie priamych platieb GSAA, ktorý je v súčasnosti verejne dostupný na internete. Budúci nájomca si zase vie veľmi ľahko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.