20.05.2019, 00:00

V doprave budú platiť tvrdšie pravidlá i sankcie

Používanie mobilu za volantom, tolerancia alkoholu cyklistom či doškoľovacie kurzy pre cestných pirátov. To všetko by sa malo v budúcnosti hodnotiť oveľa prísnejšie. Prinášame desať kľúčových noviniek, ktoré sa navrhujú.

V doprave budú platiť tvrdšie pravidlá i sankcie
Zdroj: TASR/ Pavol Zachar

1. Telefonovanie za volantom
Čo platí:
Vodič nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania v systéme "voľné ruky" alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla. Nevzťahuje sa to pri plnení úloh vodičov ozbrojených zložiek ani hasičov, horských záchranárov, vodičov záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby


Čo sa má zmeniť: Vodič nebude môcť už ani držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj, ale ani iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenia. Vodič už nebude môcť počas jazdy nastavovať ani navigáciu.


Sankcia: Horná hranica pokuty za používanie mobilov a podobných zariadení počas vedenia vozidla sa má zvýšiť z 50 na sto eur v blokovom konaní a zo sto na 200 eur v riadnom konaní.


2. Tolerancia alkoholu
Čo platí:
Už tretí rok môžu cyklisti jazdiť s 0,5 promile alkoholu v krvi v zastavanom území obce a cyklotrasách. Pri pojme zastavané územie obce sa odkazuje na stavebný zákon, ktorý však takéto územie určuje pre účely stavebného konania.


Navrhuje sa: Prípustné množstvo alkoholu v krvi sa nemení. Rezort vnútra však navrhuje, aby cyklisti mohli jazdiť s týmto množstvom, 0,5 promile, na cyklotrasách a v obci – od tabule, ktorá vyznačuje začiatok a koniec obce. Pod tento režim majú patriť aj osoby na kolobežkách s pomocným motorčekom a na segwayoch - samovyvažovacích zariadeniach.

3. Bycikle a kolobežky s motorom
Čo platí:
Nem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.