23.05.2019, 13:00

Mešká vám lietadlo? Na toto všetko máte nárok

Obdobie dovoleniek pri mori sa blíži a s nimi aj riziko, že vám môže let meškať. Viete, na čo všetko máte nárok?

Mešká vám lietadlo? Na toto všetko máte nárok
Zdroj: Pixabay

Kedy máte nárok na kompenzáciu?

Nárok na kompenzáciu máte, pokiaľ je meškanie v cieľovej destinácii, dlhšie ako tri hodiny. U priamo nadväzujúcich letov, ktoré máte v rámci jednej rezervácie, aj krátke meškanie jedného letu spôsobí, že nestihnete nadväzujúci let. Takto sa požadovaný časový limit ľahko prekročí. Mnoho cestujúcich ani netuší, že za meškanie alebo zrušenie letu máte nárok na kompenzáciu.

V prípade meškania do troch hodín musí dopravca cestujúcemu na vlastné náklady zaistiť občerstvenie a ak, je to nutné aj ubytovanie. Ak meškanie trvá dlhšie ako tri hodiny a nie je to z dôvodu takzvaných mimoriadnych okolností, napríklad stávky, potom má cestujúci právo na paušalizovanú náhradu škody vo výške 250 až 600 eur v závislosti na dĺžke predpokladaného letu. Ďalej možno kompenzácie nárokovať aj za zrušenie letu. Platí to, ak dôjde k zrušeniu v kratšej dobe než 14 dní pred odletom, ak vám odoprú nástupu na palubu lietadla, znížia prepravnú triedu a aktuálne aj za zmeškanie nadväzného letu. Nárok na meškajúci let možno uplatniť až 24 mesiacov spätne.

„Za posledný rok sme zaznamenali výrazné navýšenie počtu žiadostí o kompenzáciu, je to o viac než 30 percent v porovnaní s rokom 2017. V roku 2018 sme riešili žiadosti viac než 27 tisíc klientov.“ hovorí František Herynk zo spoločnosti Click2Claim, ktorá pomáha klientom s odškodnením alebo kompenzáciou za omeškané a zrušené lety.

Práva cestujúcich pri problémoch s letmi na území Európskej únie

Vzdialenosť

Právo na kompenzáciu

Právo na starostlivosť

Právo na jazdné

Do 1 500 km

250 eur

Občerstvenie

Refundácia letenky

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.