27.05.2019, 09:30

Uvažujete nad kúpou staršieho domu? Pozor. Má to nielen svoje klady, ale aj zápory a riziká

Kúpa staršej nehnuteľnosti sa môže javiť ako výhodná. Na čo všetko by ste si však mali dať pozor, aby ste toto rozhodnutie časom neoľutovali, vysvetľuje v 16 krokoch Vladislav Hažík, autorizovaný architekt zo spoločnosti HAŽÍK A.A..

Uvažujete nad kúpou staršieho domu? Pozor. Má to nielen svoje klady, ale aj zápory a riziká
Zdroj: Wikimedia Commons

1. Dobrá lokalita
Za najväčšiu výhodu kúpy existujúceho domu, možno považovať to, že získate bývanie v lokalite, ktorej vlastnosti sú v podstate definitívne, nakoľko v nej už obyčajne nie sú ďalšie voľné pozemky. Preto môžete presne vyhodnotiť, ako má daná lokalita vyriešenú dopravu, parkovanie, aký je v tejto oblasti hluk, prašnosť alebo preslnenie.

2. Stavebný ruch
Výhodou kúpy existujúceho domu oproti pozemku v novovznikajúcej individuálnej bytovej výstavbe je fakt, že sa väčšinou jedná už o vyformované zóny, kde je viac–menej jasné, ako bude lokalita vyzerať aj o niekoľko rokov a nie je tu predpoklad stavebného ruchu. 

3. Vek a prevedenie
Nevýhody kúpy staršej nehnuteľnosti závisia od kvality prevedenia stavby a jej veku. Najväčšou nevýhodou je, že si staršiu stavbu nemôžete úplne prispôsobiť vlastným predstavám. Nech už ide o vonkajší vzhľad, tvar strechy, bezbariérovosť alebo spôsob v

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.