27.05.2019, 09:30

Uvažujete nad kúpou staršieho domu? Pozor. Má to nielen svoje klady, ale aj zápory a riziká

Kúpa staršej nehnuteľnosti sa môže javiť ako výhodná. Na čo všetko by ste si však mali dať pozor, aby ste toto rozhodnutie časom neoľutovali, vysvetľuje v 16 krokoch Vladislav Hažík, autorizovaný architekt zo spoločnosti HAŽÍK A.A..

Uvažujete nad kúpou staršieho domu? Pozor. Má to nielen svoje klady, ale aj zápory a riziká
Zdroj: Wikimedia Commons

1. Dobrá lokalita
Za najväčšiu výhodu kúpy existujúceho domu, možno považovať to, že získate bývanie v lokalite, ktorej vlastnosti sú v podstate definitívne, nakoľko v nej už obyčajne nie sú ďalšie voľné pozemky. Preto môžete presne vyhodnotiť, ako má daná lokalita vyriešenú dopravu, parkovanie, aký je v tejto oblasti hluk, prašnosť alebo preslnenie.

2. Stavebný ruch
Výhodou kúpy existujúceho domu oproti pozemku v novovznikajúcej individuálnej bytovej výstavbe je fakt, že sa väčšinou jedná už o vyformované zóny, kde je viac–menej jasné, ako bude lokalita vyzerať aj o niekoľko rokov a nie je tu predpoklad stavebného ruchu. 

3. Vek a prevedenie
Nevýhody kúpy staršej nehnuteľnosti závisia od kvality prevedenia stavby a jej veku. Najväčšou nevýhodou je, že si staršiu stavbu nemôžete úplne prispôsobiť vlastným predstavám. Nech už ide o vonkajší vzhľad, tvar strechy, bezbariérovosť alebo spôsob vykurovania.

4. Stavebno–technické poruchy
Kúpa existujúcej, najmä staršej nehnuteľnosti, je spojená s rizikom rôznych stavebno–technických porúch. Nezriedka sa stane, že z pôvodného domu ostanú použiteľné len holé múry a niekedy ani to. Mnohokrát ani skúsený stavebný technik neodhalí všetky nedostatky ponúkanej nehnuteľnosti. To sa týka najmä zakrytých konštrukcií a prvkov.

5. Finančné náklady
Rozhodnutie pre kúpu staršieho domu je podobné tomu, ako by ste sa rozhodli pre kúpu ojazdeného auta. Nehnuteľnosť však stojí nepomerne viac. Ku kúpe staršej nehnuteľnosti by vás nemali viesť ekonomické dôv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.