27.05.2019, 00:00

V akom veku odídeme do starobného dôchodku

Prevažnej väčšine žien, ktoré v súčasnosti odchádzajú do dôchodku, sa ešte stále znižuje dôchodkový vek v závislosti od počtu detí.

V akom veku odídeme do starobného dôchodku
Zdroj: Reuters

Po nedávnej zmene Ústavy sa na Slovensku zavádza horná hranica dôchodkového veku, takzvaný strop. Do penzie budeme môcť odísť vo veku 64 rokov. Dôchodkový vek žien sa znižuje – a bude aj naďalej znižovať – v závislosti od počtu vychovaných detí, maximálne však o 18 mesiacov.

Nespokojná matka
„Vychovala som dve deti a v auguste budem mať 58 rokov. Môj vek odchodu do dôchodku však dnes nie je určený – podľa kalkulačky Sociálnej poisťovne ho bude možné určiť až po 31. októbri 2019,“ napísala do redakcie čitateľka HN. Zdá sa jej nespravodlivé, že sa vek žien, ktoré vstupovali do systému za určitých podmienok, bude ešte vždy odďaľovať. „Dokonca som sa dozvedela, že aj pri stropovaní veku by som mala ísť do penzie až ako 63-ročná.“ Nechápe prečo, keďže už v tomto roku odchádzajú bezdetné ženy do dôchodku skôr, a to už pol roka po tom, ako dovŕšia 62 rokov.


Je to skutočne tak. V tomto roku bezdetné ženy, ale aj ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, môžu nastúpiť na dôchodok už pol roka po tom, ako dosiahnu vek 62 rokov. Ak to bude v prvej polovici roka, keďže k dosiahnutému veku 62 rokov si musia pripočítať ďalších šesť mesiacov, splnia uvedenú podmienku dokonca ešte v tomto roku. To isté sa týka aj mužov.


Podobný stav bol i vlani. Ak totiž muži či ženy mali 62 rokov už vlani, avšak ďalších 139 vtedy potrebných dní uplynie až v tomto roku, splnia jednu z podmienok nároku na dôchodok, výšku veku, až v tomto roku a môžu teda požiadať o starobný dôchodok.

Ústavný zákon
Podľa ústavného zákona, ktorý nadobudne účinnosť 1. júla 2019, vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov. „Žena má nárok na primerané zníženie tohto maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe o šesť mesiacov, ak vychovala jedno dieťa, o dvanásť mesiacov, ak vychovala dve deti a o osemnásť mesiacov, ak vychovala tri a viac detí,“ upozorňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Ak má teda nárok na primerané zníženie

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.