27.05.2019, 00:00

Včas si zdokladujte svoje poistenia v cudzine

Zákonný vek odchodu do dôchodku sa v jednotlivých krajinách líši. Dôchodkový vek vrátane dôchodkového stropu sa u nás vzťahuje len na prípady nároku na dôchodok zo Slovenka.

Včas si zdokladujte svoje poistenia v cudzine
Zdroj: Peter Mayer

Ak ste získali doby poistenia na Slovensku alebo aj v inom štáte Európskej únie, prípadne v niektorom zo zmluvných štátov, stačí, aby ste podali len jednu žiadosť o dôchodok. „Za takú sa považuje aj žiadosť o dôchodok z dôchodkového poistenia druhého štátu, kam ju Sociálna poisťovňa zašle na príslušnom tlačive,“ informuje HN Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. Oporúča predkladať relevantné doklady o dobe poistenia nielen u nás, ale najmä v zahraničí. „Žiadosť sa tak vybaví rýchlejšie. Odporúčame predložiť aj potvrdenie o čísle poistenia prideleného v príslušnom štáte.“

Pripomína aj, že žiadateľ môže výslovne požiadať o odloženie priznania starobného alebo predčasného starobného dôchodku v jednom či vo viacerých členských štátoch, v ktorých pracoval, a to z dôvodu, že v danej krajine alebo v krajinách ešte nedovŕšil dôchodkový vek. „Ak však poistenec v niektorom štáte získal dobu poistenia kratšiu ako jeden rok, príslušný štát dôchodok v zásade neprizná. V takomto prípade dobu poistenia kratšiu ako jeden rok započíta štát, ktorý priznáva dôchodok.“

Na vznik nároku na dôchodok z iného členského štátu alebo z cudziny musí poistenec splniť podmienky nároku na dôchodok, vrátane dosiahnutia dôchodkového veku, podľa predpisov danej krajiny. Podrobné informácie o tom, ako postupovať a kde o penziu požiadať, ak poistenec pracoval aj v cudzine alebo v niektorom štáte EÚ, sú dostupné na internetovej stránke Sociálnej poisťovne. Tam nájdete aj podrobnosti o systéme započítania období dôchodkového poistenia v zahraničí vrátane adresára inštitúcií krajín EÚ.


Fakty o veku dožitia na Slovensku
1. Vek dožitia sa zvyšuje v celej Európe. Na Slovensku sa dnes ženy dožívajú 8

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.