03.06.2019, 00:00

S vašou studňou musí súhlasiť i sused

Plánujete napojiť svoju domácnosť na vlastný zdroj vody? Musíte si na pozemku zriadiť studňu s čerpadlo. Na jej realizáciu musíte mať povolenie, keďže ide o vodnú stavbu.

S vašou studňou musí súhlasiť i sused
Zdroj: Dreamstime

1. Kedy na vykopanie studne nepotrebujete povolenie
Domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne, sú jednoduché vodné zariadenia. Ak sa voda zo studne čerpá ručne, nepotrebujete na to povolenie alebo súhlas štátnej vodnej správy.

2. Na aký úrad sa musíte obrátiť, ak chcete realizovať studňu s čerpadlom
Ak budete čerpať vodu zo svojej studne pomocou technických zariadení, akým je napríklad čerpadlo, ide o vodnú stavbu. Vtedy je potrebné postupovať podľa stavebného zákona a zákona o vodách. Musíte požiadať príslušný obecný úrad o vydanie povolenia a k žiadosti priložiť aj list vlastníctva, kópiu z katastrálnej mapy a projektovú dokumentáciu v dvoch vyhotoveniach. Ďalej sa k žiadosti prikladá súhlas príslušného stavebného úradu, ktorý overuje dodržanie podmienok územného rozhodnutia, doklad kvalifikovanej osoby a projektanta o ukončení vzdelania stavebného smeru, výpis zo živnostenského listu a doklad stavebného dozoru o ukončení vzdelania stavebného smeru. Nesmie chýbať ani vyjadrenie o podzemných vedeniach a stanoviská vlastníkov susedných parciel, ktorí sú tiež účastníkmi konania.

3. S ktorými poplatkami by ste pri vodnej stavbe mali rátať
Uhradiť treba správny poplatok 30 eur. Napokon je ešte potrebné p

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.