03.06.2019, 00:00

S vašou studňou musí súhlasiť i sused

Plánujete napojiť svoju domácnosť na vlastný zdroj vody? Musíte si na pozemku zriadiť studňu s čerpadlo. Na jej realizáciu musíte mať povolenie, keďže ide o vodnú stavbu.

S vašou studňou musí súhlasiť i sused
Zdroj: Dreamstime

1. Kedy na vykopanie studne nepotrebujete povolenie
Domové studne, z ktorých sa podzemná voda čerpá ručne, sú jednoduché vodné zariadenia. Ak sa voda zo studne čerpá ručne, nepotrebujete na to povolenie alebo súhlas štátnej vodnej správy.

2. Na aký úrad sa musíte obrátiť, ak chcete realizovať studňu s čerpadlom
Ak budete čerpať vodu zo svojej studne pomocou technických zariadení, akým je napríklad čerpadlo, ide o vodnú stavbu. Vtedy je potrebné postupovať podľa stavebného zákona a zákona o vodách. Musíte požiadať príslušný obecný úrad o vydanie povolenia a k žiadosti priložiť aj list vlastníctva, kópiu z katastrálnej mapy a projektovú dokumentáciu v dvoch vyhotoveniach. Ďalej sa k žiadosti prikladá súhlas príslušného stavebného úradu, ktorý overuje dodržanie podmienok územného rozhodnutia, doklad kvalifikovanej osoby a projektanta o ukončení vzdelania stavebného smeru, výpis zo živnostenského listu a doklad stavebného dozoru o ukončení vzdelania stavebného smeru. Nesmie chýbať ani vyjadrenie o podzemných vedeniach a stanoviská vlastníkov susedných parciel, ktorí sú tiež účastníkmi konania.

3. S ktorými poplatkami by ste pri vodnej stavbe mali rátať
Uhradiť treba správny poplatok 30 eur. Napokon je ešte potrebné požiadať príslušný obecný úrad o povolenia na odber podzemných vôd, ktoré musí byť vydané najneskôr so stavebným povolením. Okrem poplatku pri podaní žiadosti treba pamätať na to, že list vlastníctva musí byť použiteľný na právne účely a na pošte sa za to platí 7,90 eura. Za každú kópiu katastrálnej mapy zaplatíte osem eur a za projektovú dokumentáciu okolo päť eur za zdokumentovaný štvorcový meter. Za vyjadrenie o podzemných vedeniach sa platí približne 14 eur a hydrogeologický posudok odhadom 150 eur. Náklady na vydanie stavebného povolenia na studňu s čerpadlom teda môžu byť približne 225 eur. Ak je však potrebné vydať aj nové právoplatné územné rozhodnutie, celkový náklad na studňu sa môže ešte výrazne zvýšiť.


4. Obmedzenia, na ktoré môžete pri výstavbe naraziť
Okrem geologických a iných prírodných obm

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.