05.06.2019, 00:00

Kupec by mal nájom vopred overiť

Postup pri vyčleňovaní pôdy do podnájmu striktne určil zákon, vraví Marek Hevier, vedúci pozemkového a lesného odboru Okresného úradu v Piešťanoch.

Kupec by mal nájom vopred overiť
Zdroj: Dreamstime

Ak niekto vlastní v katastrálnom území poľnohospodársky pozemok vcelku, ktorý užíva agropodnikateľ, roľník alebo družstvo a chce na ňom hospodáriť, ako by mal postupovať?
V prvom rade treba zistiť, ako je upravený nájomný vzťah. Ak je na pozemok uzatvorená nájomná zmluva, je potrebné v súlade s ňou a so zákonom nájomný vzťah vypovedať, prípadne ukončiť dohodou. Potom treba zistiť, či je možné vlastníkovi odovzdať do užívania jeho vlastný pozemok, teda či ho vlastní v celosti, ďalej – či je prístupný z komunikácie a či ho je možné racionálne užívať.

Ak áno, môže si ho dať vytýčiť v teréne?
Môže, avšak až po skončení nájomného vzťahu. Pozemok si dá vytýčiť a začne ho užívať. Ak nie je možné odovzdať vlastníkovi jeho pôvodný pozemok – ak sa oň delí s ďalšími spoluvlastníkmi, ak nie je prístupný alebo nie je možné ho racionálne užívať – je potrebné, aby požiadal agropodnik o jeho vyčlenenie do podnájmu. Ak sa dohodne s poľnohospodárskym subjektom o umiestnení podnájomného pozemku, uzatvoria podnájomnú zmluvu podľa špeciálneho paragrafu. Ak k dohode nedôjde, vlastník sa môže obrátiť na pozemkový a lesný odbor okresného úradu s návrhom na vydanie rozhodnutia. Výmera podnájomného pozemku však nesmie byť menšia ako dvetisíc štvorcových metrov.

Ako má postupovať majiteľ rôznych spoluvlastníckych podielov na poľnohospodárskom pozemku, ak by sa rozhodol hospodáriť a obrábať pôdu?
Postup vlastníka je totožný s postupom, ktorý som už uviedol v odpovedi na predchádzajúcu otázku. Ak je to možné, vyčlení sa mu jeden podnájomný pozemok.


Aký je postup pri vyčlenení pozemkov do podnájmu? Ako má postupovať vlastník a ako agropodnikateľ alebo družstvo?
Platí, že o vyčlenenie poľnohospodárskeho pozemku do podnájmu môže žiadať vlastník vtedy, ak nájom skončil, alebo sa má skončiť. Urobí tak v poslednom roku výpovednej lehoty. Alebo aj vtedy, ak jeho pozemok užíva niekto bez nájomnej zmluvy. A

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.