05.06.2019, 00:00

Kupec by mal nájom vopred overiť

Postup pri vyčleňovaní pôdy do podnájmu striktne určil zákon, vraví Marek Hevier, vedúci pozemkového a lesného odboru Okresného úradu v Piešťanoch.

Kupec by mal nájom vopred overiť
Zdroj: Dreamstime

Ak niekto vlastní v katastrálnom území poľnohospodársky pozemok vcelku, ktorý užíva agropodnikateľ, roľník alebo družstvo a chce na ňom hospodáriť, ako by mal postupovať?
V prvom rade treba zistiť, ako je upravený nájomný vzťah. Ak je na pozemok uzatvorená nájomná zmluva, je potrebné v súlade s ňou a so zákonom nájomný vzťah vypovedať, prípadne ukončiť dohodou. Potom treba zistiť, či je možné vlastníkovi odovzdať do užívania jeho vlastný pozemok, teda či ho vlastní v celosti, ďalej – či je prístupný z komunikácie a či ho je možné racionálne užívať.

Ak áno, môže si ho dať vytýčiť v teréne?
Môže, avšak až po skončení nájomného vzťahu. Pozemok si dá vytýčiť a začne ho užívať. Ak nie je možné odovzdať vlastníkovi jeho pôvodný pozemok – ak sa oň delí s ďalšími spoluvlastníkmi, ak nie je prístupný alebo nie je možné ho racionálne užívať – je potrebné, aby požiadal agropodnik o jeho vyčlenenie do podnájmu. Ak sa dohodne s poľnohospodárskym subjektom o umiestnení podnájomného pozemku, uzatvoria podnájomnú zmluvu podľa špeciálneho paragrafu. Ak k dohode nedôjde, vlastník sa môže obrátiť na pozemkový a lesný odbor okresného úradu s návrhom na vydanie rozhodnutia. Výmera podnájomného pozemku však nesmie byť menšia ako dvetisíc štvorcových metrov.

Ako má postupovať majiteľ rôznych spoluvlastníckych podielov na poľnohospodárskom pozemku, ak by sa rozhodol hospodáriť a obrábať pôdu?
Postup vlastníka je totožný s postupom, ktorý som už uviedol v odpovedi na predchádzajúcu otázku. Ak je to možné, vyčlení sa mu jeden podnájomný pozemok.


Aký je postup pri vyčlenení pozemkov do podnájmu? Ako má postupovať vlastník a ako agropodnikateľ alebo družstvo?
Platí, že o vyčlenenie poľnohospodárskeho pozemku do podnájmu môže žiadať vlastník vtedy, ak nájom skončil, alebo sa má skončiť. Urobí tak v poslednom roku výpovednej lehoty. Alebo aj vtedy, ak jeho pozemok užíva niekto bez nájomnej zmluvy. A

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.