05.06.2019, 12:02

Chcete prenajať pôdu? Prinášame vzor, ktorý môžete použiť

Každá nájomná zmluva na pôdu musí byť písomná a obsahovať musí predpísané náležitosti, upozorňuje advokát Róbert Bános. Dôležitá je najmä, ak sa vlastník pôdy dostane do kontroverzie s nájomcom.

Chcete prenajať pôdu?  Prinášame vzor, ktorý môžete použiť

Zásady, ktoré treba dodržať pri prenájme pôdy:

 Povinné vedenie evidencie. Agropodnik, družstvo alebo roľník, ktorý si pozemky od vlastníka prenajal, je povinný viesť ich evidenciu, ako aj evidenciu o dohodnutom a zaplatenom nájomnom a to podľa katastrálnych území k 31. decembru a údaje poskytnúť okresnému úradu každoročne do 31. januára nasledujúceho roku.
---------------------------------------------
Čas trvania nájmu: Pozemok sa nájomcovi na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku prenajíma najmenej na päť rokov. Ak je zmluva uzavretá na určitý čas, čas nájmu môže byť najviac 15 rokov. V osobitných prípadoch sa môže uzatvoriť aj na dlhšie obdobie, a to na:

a) najviac na 25 rokov, ak ide o založenie alebo obnovu ovocného sadu,

b) najviac na 30 rokov, ak ide o založenie alebo obnovu škôlky pre ovocné dreviny alebo okrasné dreviny, založenie alebo obnovu vinohradu, založenie alebo obnovu chmeľnice,

c) najviac na 15 rokov, ak ide o založenie alebo obnovu porastu špargle alebo porastu drobného ovocia,

d) najmenej na 50 rokov, ak slúži na zabezpečenie génovej banky – repozitória, ktoré je registrované,

e) najmenej na 10 rokov, ak ide o zriadenie riešiteľského pracoviska, ktoré je registrované.

----------------------------------------------
Výpoveď z nájmu a výpovedné lehoty publikujeme v Hospodárskych novinách túto stredu (5. 6.) a podľa prísľubu na webe prinášame vzor nájomnej zmluvy na pôdu

---------------------------------------------------------------------------------------

Nájomná zmluva (VZOR)

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.