09.06.2019, 17:00

Aký druh podnikania si vybrať? Z ktorého môžete čakať zisk a nie stratu...

  • Akú formu podnikania si vybrať? V tom sa odborníci zhodujú. Založiť si eseročku.
  • Ako uvádza advokát Jan Marônek z advokátskej kancelárie Marônek&Partners, nielen že poskytuje väčšiu ochranu majetku spoločníka, ale umožňuje aj jednoduchšie rozvíjať podnikanie.
  • V prípade, ak sa podnikateľ rozhodne skončiť s podnikaním, môže eseročku predať aj so ziskom.
  • Viac sa dočítate v pondelok 10.6. v Hospodárskych novinách.
Aký druh podnikania si vybrať? Z ktorého môžete čakať zisk a nie stratu...

Na rozbeh podnikania má vplyv viac vecí. Napríklad budúci predpokladaný príjem, od ktorého sa odvíja, koľko daní zaplatíte. Potom aj to, v akom rozsahu chcete podnikať. Budete napríklad zamestnávať viac ľudí? V prípade podnikania v poľnohospodárstve jestvuje okrem štandardných spôsobov aj podnikanie formou samostatne hospodáriaceho roľníka podľa osobitného predpisu.

V inom režime sú napríklad lekári. Nejde o živnosť, ale zasa o podnikanie podľa osobitných predpisov. To, či sa lekár rozhodne podnikať ako fyzická osoba podnikateľ alebo ako právnická osoba - v eseročke - závisí od daňových a odvodových ukazovateľov. Niektoré profesie, napríklad advokáti či daňoví poradcovia môžu zasa využiť licenčnú zmluvu na autorské dielo.

Založenie živnosti je podstatne rýchlejšie a jednoduchšie, napríklad vedenie účtovníctva. Vedie sa iba jednoduché účtovníctvo. V tomto roku si môžete uplatniť paušálne výdavky do 60- tich percent zo sumy maximálne 20 000 eur.

Založenie eseročky trvá dlhšie ako živnosť. Musí sa viesť podvojné účtovníctvo, ktoré je síce komplikovanejšie ako jednoduché účtovníctvo, ale prináša rôzne výhody pre podnikateľov.

Ako postupovať, vám poradia odborníci v pondelok 10.6. v Hospodárskych novinách

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.