10.06.2019, 00:00

Živnostník ručí za záväzky svojím majetkom

Existuje viac za a proti pre určité druhy podnikania. Ako sa s nimi vedia popasovať ľudia v praxi, hovorí advokát Róbert Bános.

Živnostník ručí za záväzky svojím majetkom
Zdroj: Dreamstime

Vedia ľudia, ktorí chcú podnikať, do čoho idú a s akými problémami musia rátať?
Pri počiatočnej úvahe o tom, či vôbec začať podnikať, v akej oblasti a akým spôsobom, teda či na základe živnostenského oprávnenia, alebo založením eseročky, odporúčam absolvovať konzultáciu s advokátom, ale i účtovníkom, prípadne s daňovým poradcom. Rozhodnutie, akú firmu uprednostniť, je veľmi individuálne. V prípade živnostníkov určite treba brať ohľad na to, že ručia za svoje záväzky celým majetkom. V konečnom dôsledku to môže mať dosah i na druhého partnera, ak sa bezpodielové spoluvlastníctvo manželov po začatí živnosti nezrušilo. Rovnako je potrebné zvážiť i odvodové a daňové povinnosti – pri živnosti aj pri eseročke sa totiž líšia. Ak budete podnikať napríklad sezónne a vaša práca bude viazaná na počasie, je vhodnejšie uprednostniť živnosť. Tú však možno aj pozastaviť, čo sa zase pri eseročke nedá.

Sú v tomto roku nejaké nové povinnosti, ktoré ovplyvnia podnikanie?
Oproti minulým rokom nepribudli. Napríklad povinnosť komunikovať so správcom dane výhradne elektronicky už platí rovnako pre živnostníkov ako pre eseročku. Podstatne rýchlejšie je aj začatie prevádzkovania živnosti oproti procesu, ktorý sprevádza založenie spoločnosti s ručením obmedzeným.

Problémom je často aj spôsob ručenia za záväzky. Aký je v tomto prípade rozdiel?
Podľa Obchodného zákonníka platí, že živnostník zodpovedá za porušenie záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník v eseročke ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v Obchodnom registri. Plnenie za spoločnosť poskytnuté z dôvodu ručenia sa započítava na splatenie vkladu, inak môže spoločník požadovať od firmy náhradu. Živnost

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.