10.06.2019, 00:00

Živnostník ručí za záväzky svojím majetkom

Existuje viac za a proti pre určité druhy podnikania. Ako sa s nimi vedia popasovať ľudia v praxi, hovorí advokát Róbert Bános.

Živnostník ručí za záväzky svojím majetkom
Zdroj: Dreamstime

Vedia ľudia, ktorí chcú podnikať, do čoho idú a s akými problémami musia rátať?
Pri počiatočnej úvahe o tom, či vôbec začať podnikať, v akej oblasti a akým spôsobom, teda či na základe živnostenského oprávnenia, alebo založením eseročky, odporúčam absolvovať konzultáciu s advokátom, ale i účtovníkom, prípadne s daňovým poradcom. Rozhodnutie, akú firmu uprednostniť, je veľmi individuálne. V prípade živnostníkov určite treba brať ohľad na to, že ručia za svoje záväzky celým majetkom. V konečnom dôsledku to môže mať dosah i na druhého partnera, ak sa bezpodielové spoluvlastníctvo manželov po začatí živnosti nezrušilo. Rovnako je potrebné zvážiť i odvodové a daňové povinnosti – pri živnosti aj pri eseročke sa totiž líšia. Ak budete podnikať napríklad sezónne a vaša práca bude viazaná na počasie, je vhodnejšie uprednostniť živnosť. Tú však možno aj pozastaviť, čo sa zase pri eseročke nedá.

Sú v tomto roku nejaké nové povinnosti, ktoré ovplyvnia podnikanie?
Oproti minulým rokom nepribudli. Napríklad povinnosť ko

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.